Minik Bebek Acılar içinde ağlıyordu anne buzdolabını açtığında yaptığı büyük hatayı anlayınca şok oldu

Minik Bebek Acılar içinde ağlıyordu anne buzdolabını açtığında yaptığı büyük hatayı anlayınca şok oldu

Çocuklarımız Bizim Her şeyimiz! Ancak onları yanlışlıkla rahatsız edecek davranışlar ve hatalar yapabiliyoruz! Bu ibretlik olayı mutlaka arkadaşlarınıza ulaştırın..

Bebeklerimiz gerçekten gözbebeğimiz hata yapmadan onları büyütmek isteriz. Ancak istemeden de olsa zaman zaman hatalar yapabilir ve bu hatalarla onların sağlığını olumsuz anlamda etkileyebiliriz.

Bu içeriği okuduğunuzda eminim sizde çok şaşıracak ve arkadaşlarınızın bilgilenmesi adına paylaşacaksınız.

Dikkatli olmanın ne kadar önemli olduğunu anlatan bu detayı lütfen dikkatlice okuyun ve bebeklerinize bakarken böylesi bir hata yapmaktan lütfen kaçının. İşte herkesin bilmesi gereken o çok ama çok önemli detay. Anne bakın gerçeğin farkına nasıl varıyor.

2014 yılının haziran ayında Lucinda, iki yaşındaki oğlu Ezra’da bir gariplik farketti.

Çocuk sürekli ağlıyordu. Lucinda’nın bir kızı daha vardı ve kızı iki yaşındayken acıktığında ağladığında anlayabiliyordu. Ancak oğlunun ağlamasının nedeninin acıkmış olmaması olduğunu biliyordu.

Ezra birden kıpkırmızı kesildi. Oğlunun ateşini kontrol eden anne, Ezra’nın 39 derece ateşi olduğunu görünce hemen hastaneye gitti.

Doktorlar, Ezra’nın listeria enfeksiyonu kaptığını ve bunun da beynine sıçradığını ifade etti. Lucinda doktorların söylediklerine inanamadı.

Listeria, hamilelik süreci sırasında annenin yediği bir yiyecekten karnındaki bebeğine bakteri geçmesi türünden bir enfeksiyon. Lucinda’nın böyle bir rahatsızlıktan haberi bile yoktu ve oğluna hangi yiyecekten bakteri sıçradığını merak ediyordu.

Oğlu Ezra hastalık belirtilerini göstermeye başladığında anne Lucinda panikledi. Çocuk sürekli ağlıyordu, ateşi çok yüksekti ve bütün vücudu kıpkırmızıydı.

Lucinda annelik iç güdülerine güvenerek hastaneye gitti.

Listeria enfeksiyonunun Ezra’nın menenjit geçirmesine neden olduğu öğrenildi.

Lucinda çok şaşırdı. Hamilelik süreci boyunca iyi beslendiğini, oğlu dünyaya geldikten sonra da ona sağlıklı şeyler yedirdiğini düşünüyordu. Kızına hamileyken ne yediyse, oğluna hamileyken de onları yemişti.

Peki Ezra’nın enfeksiyon kapmasına neden olan neydi?

Nedeni ise soğuk tüketilen yiyeceklermiş.

Listeria bakterisi yiyeceklerin işlenmesi sırasında besinlere yerleşiyormuş. Bakteri, buzdolabında çoğalabiliyor ve hatta dondurucu soğuklarda bile hayatta kalabiliyormuş. Bakteriyi öldürmek için 70 derece sıcaklık gerekiyormuş.

Sosis, salam, sucuk gibi ince kesim besinlerin bakterilerin içlerine sızması konusunda zaafları var. Pastörize edilmemiş sütlere de listeria bakterisi yerleşebiliyor. Mayo Clinic’in önerisine göre, hamile annelerin bu tür besinlerden kaçınması gerekiyor.

Lucinda, oğlu Ezra’nın hastalık belirtilerini önceden farketmiş olmasa, çocuk bugün yaşamıyor olabilirdi.

Lucinda şimdi diğer bütün hamile anneleri oğlunun neredeyse ölmesine neden olan bakteri ve enfeksiyon hakkında uyarıyor.

Birçok insan dilimlenmiş sosis, salam, sucuk, jambon ve pastörize edilmemiş peynir ve sütün tehlikelerinden haberdar olsa da, yazıyı onlarla paylaşmak daha da bilinçlenmelerini sağlayacaktır. İnsanları bu konuda bilgilendirerek, bir daha böyle bir olay yaşanmamasına yardımcı olabiliriz.

Kaynak : tr.newsner.com