Mısır Ekmeğinde Yeni Boyut... Nefis Peynirli Mısır Ekmeği Tarifi!

Mısır Ekmeğinde Yeni Boyut... Nefis Peynirli Mısır Ekmeği Tarifi!

Mısır ekmeğini daha önce hiç böyle yemediniz! İçerisinde peynir bulunan harika tarif ile çayın yanında yemeye doyamayacaksınız. Mısır ekmeğinin boyut değiştirmiş hali olan peynirli mısır ekmeği tarifi yazımızda!

Mısır ekmeğini doya doya yemekten bıkmanlar da bıkanlar da mutlaka bu tarife göz atsın. İçerisinde hem maydanoz ya da isteğe göre dereotu bulunan bu mükemmel ekmeği yoğurda doğramanıza gerek kalmadan dilim dilim yiyebilirsiniz. Peynirli, ağızda ufalanan nefis mısır kokulu ekmeği mutlaka deneyin.

Mısır ekmeğinin tadını bilenler bu lezzetten vazgeçilemeyeceğini iyi bilir. Yoğurdun içine hızlıca doğranıp yendiğinde harika bir öğün olan mısır ekmeğini, köy peyniri ile birlikte ufalayarak çayın yanında tüketmek de ayrı bir lezzet kapısı... Ancak tarifini vereceğimiz mısır ekmeğini daha önce hiç denemediniz. İşte peynirli mısır ekmeği tarifi!

Peynirli Mısır Ekmeği İçin Hangi Malzemeler Gerekiyor?

İlk olarak lazım edecek malzeme tabi ki de mısır unu. Marketlerde satılan mısır unları, köyden yemeye alışık olanlar için bayağı yavan olabilir ancak eğer başka çareniz yoksa bu mısır ununu da kullanabilirsiniz. Kullanacağınız miktar ise üç su bardağı kadar olmalıdır. Üzerine de bir buçuk su bardağı beyaz un gerekecek. Tarifin içerisinde 
bir paket kadar kabartma tozu ve bir tatlı kaşığı da toz şeker ekleyeceğiz. Birere su bardağı süt, ılık su, ayçiçek yağı ve yoğurdu da hazır edelim. İki tane oda sıcaklığına gelmiş yumurta, beş yüz gram kadar beyaz peynir, isteğe göre de maydanoz ya da dereotu kullanabilirsiniz. İki yumurta haricinde bir yumurta da iç harca koyacağız.

Peynirli Mısır Ekmeği Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk olarak peyniri elimizle güzelce bir kaseye ufalayalım. Üstüne de isteğe göre maydanoz ya da dereotumuzu ince ince kesip ekleyelim. Bir yumurtamızı da ekledikten sonra iyice karıştıralım. Bu bizim iç harcımız olacak.
Ekmeğin hamuru için de ilk adımda kuru olan malzemelerimizi bir araya getirelim ve birbirlerine iyice karıştıralım. Ardından ıslak malzemelerimizi döküp plastik bir spatula ile iyice karıştırıp hamur haline getirelim. 

Borcamımızı iyice yağlayalım. Sonrasında hamurun yarısını dökelim ve spatulamızla düzleştirelim. Ardından harcı döküp üzerine de kalan hamuru ekleyelim ve 180 derecede ısınan fırınımıza ekmeğimizi verelim. 30 ya da 35 dakikada pişecektir. Afiyet olsun...