• BIST 93.616
  • Altın 208,990
  • Dolar 5,3413
  • Euro 6,0898
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 12 °C

Moda dünyasında fark oluşturacak program

Moda dünyasında fark oluşturacak program
Teknolojinin hız kesmeden ilerlemesi pek çok alanda olduğu gibi moda sektöründe de etkilerini gösteriyor.

Bunun son örneği ‘’Marvelous Designer’’ programı. Program sayesinde tasarlanan kıyafetler, üretim aşamasına geçilmeden 3 boyutlu yani gerçek haliyle görülebiliyor.

Moda dünyasında fark oluşturacak ‘’Marvelous Designer’’ programının eğitimi Türkiye’de yalnızca Haliç Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde veriliyor. İçerdiği özellikler ile tekstil sektörünün hızlanmasını ve üretimde hata payının düşmesini sağlayacak olan programla ilgili, Haliç Üniversitesi Tekstil Ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şöhret Aktepe detaylı bilgiler verdi.

Şu anda Türkiye’de bu eğitimi veren tek kurum olduklarını belirten Aktepe, Marvelous Designer’ın 3 boyutlu giysi ve kumaş simülasyonu programı olduğunu ifade etti. Programın içeriğinden söz eden Aktepe; ‘’Bu programda giysi ve dikiş sanal ortamda teyellenerek iki boyutlu ekrandan üç boyutlu ekrana aktarılıyor. Bu şekilde giysinin 3 boyutlu yani gerçek halini görebiliyoruz’’ dedi.


TASARIMLARIN FARKLI KUMAŞ ÇEŞİTLERİNDEKİ DURUŞUNU GÖRMEK MÜMKÜN
Çıkış noktası Güney Kore olan p
rogramın, Amerika’da yer alan bütün animasyon stüdyolarındaki karakterlerin giysilerini oluşturmada kullanıldığını söyleyen Aktepe, ‘’Programın bir başka özelliği ise tasarlanan giysi, bilgisayar ortamına aktarılırken elbiseye kumaş özellikleri de girilebiliyor. Böylece tasarımın farklı kumaş çeşitleri üzerinde nasıl durduğunu da görebiliyoruz. Farklı renkler ve bütün bilgisayar formatlarında resimler girilerek elbiseye, renk, boyut ve hacim katabiliyoruz. Bu şekilde elbisenin gerçekte nasıl durduğunu algılamak mümkün oluyor’’ diyerek konuşmasını sürdürdü. ‘’Bu programda kumaş varyantlarından tutun, dikiş tekniklerine kadar her türlü simülasyonu 360 derece dönebilme özelliği ile görme imkanına sahipsiniz’’ diyen Aktepe, programın Amerika’daki bazı okullarda ve İngiltere’de okutulduğunu da sözlerine ekledi. 


PROGRAMIN TÜRKİYE’DEKİ İLK UYGULAYICILARI HALİÇ MEZUNLARI OLACAK
Tasarımların üretime geçme aşamasında hız ve teknolojinin önemine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Şöhret Aktepe, ‘’ Varyantları ve duruşları çok hızlı bir şekilde almamız gerekiyor. Endüstri sanayi de bizden bunu istiyor. Eskiden daha kısıtlı imkanlar vardı ancak bu programla tasarımın bitmiş halini 3 boyutlu şekilde görebiliyoruz’’ ifadelerinde bulundu. Bu dersi gören öğrencilerinin mezun olup iş bulma aşamasına geldiklerinde programı uygulayacak ilk isimler olacağını belirten Aktepe, ‘’Öğrencilerimiz Avrupa’da uygulanan bir programı Türkiye’de ilk defa uygulayan genç tasarımcılar olacaklar’’ diyerek sözlerini noktaladı. 


‘’ÖĞRENME AŞAMASI ÇOK KEYİFLİ’’
Haliç Üniversitesi Tekstil Ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencilerinden Yasemin Tut öğrendikleri programın iş hayatında kendilerine fayda sağlayacağını belirterek; ‘’Tercih yapmak için üniversiteleri araştırırken Haliç Üniversitesi’nin böyle bir programı olduğunu öğrendim. Okula geldiğimde programı gördükten sonra geleceğimde ve mesleğimde bana çok yararı olacağını fark ettim. Şuanda öğrenme aşamasındayız ve çok zevkli gidiyor. Eminim ki mezun olunca bu programı ilk bilenler bizler olacağız ve bu bizim için çok güzel bir duygu’’ dedi. 
MERVE DUNDAR - HÜSEYİN ÇAKMAK  

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim