Mor patatesin bilinmeyen bir yararı çıktı! Öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız

Adının patates olmasına rağmen patates ailesinin içerisinde bulunmayan mor tatlı patates dünyanın en uzun yaşayan patates türüdür.

Mor patatesin bilinmeyen bir yararı çıktı! Öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız
Yayınlanma Tarihi : 29 Kasım 2020 22:53

Okinawa toplumunun bu patates türünü çokça kullandığını söyleyen Mayasente Polikliniği Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, rengi ve insanlara sağladığı yararlar sayesinde farklı bir yere sahip olduğuna dikkat çekti.

Colvolvulaceae ailesinden gelen mor tatlı patatesin içerisinde çok fazla aktioksidan içeriğe sahip antosiyanin pigmenti bulunuyor. Bu pigment ahududu, yaban mersini, vişne, böğürtlen, pancar, lahana, kırmızı üzüm, siyah havuç gibi besinlerde de yer alıyor. Bu besinlerin antioksidan bakımından en yükseği hiç kuşkusuz yaban mersini. Ancak Ağıllı’nın dediğine göre antioksidan bakımından mor tatlı patates yaban mersinine göre %150 daha fazla.

Mor tatlı patates içerisinde bulunan fazla antioksidan sayesinde faydaları say say bitmiyor.

1-) Hücrelerin yaşlanmasını geciktiriyor.

2-) Kan yağını düşürerek kalp krizinin önüne geçiyor.

3-) Kansere karşı koruyor.

4-) Alzheimer hastalığına yakalanmayı geciktiriyor.

Mor tatlı patatesin tabi ki bunlar sadece bilinen faydaları Ağıllı daha bilinmeyen bir sürü faydasının olduğunu söylüyor.

Şeker hastalarına müjde

Antosiyanin pigmentinin insülin salınımını hızlandırarak kan şekerini dengelediğini belirten Ağıllı, şeker hastalarının süt ve mor tatlı patatesi karıştırarak püre haline getirip yemelerinin şekerlerini dengeleyeceğine dikkat çekti.

Mor tatlı patates diyet için birebir

Ağıllı’nın dediğine göre mor tatlı patates nişastanın kan şekerine dönüşmesini geciktiriyor. Bu durum patatese düşük glisemik indeks özelliği kazandırıyor. Glisemik indeksi düşük besinler kullanmak da iştah kontrolünü sağlıyor ve kişinin zayıflamasına sebep oluyor.

Mor tatlı patates nasıl korunmalı

Mayasente Polikliniği Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, mor patatesin depolama pişirme ve işleme sırasında antosiyanin pigmentini cildi bir şekilde kaybedeceğini söyleyerek bu besinden daha iyi yararlanmak için yapılması gerekenleri sıraladı.

İşte mor tatlı patatesi korumak için yapmamız gerekenler

1-) Buzdolabı sıcaklığında muhafaza edin.

2-) Uzun zaman kaynatmaya bırakmayın

3-) Buhar ile pişirmeyi tercih edin

4-) Az su kullanarak pişirmeyi tercih edin.

5-) Mor tatlı patatesi kızartma yöntemi ile asla pişirmeyin.

Mor tatlı patatesin yemeklerde kullanımı

Eğer kabuğunu soymanıza gerek kalmayacak bir yemek yapacaksanız mor tatlı patatesi pişirmeden önce iyice yıkayın daha sonra kullanın. Ama kabuğunu soymanız gerekiyorsa Mayasente Polikliniği Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı şunu yapmanızı tavsiye ediyor. Mor tatlı patatesi önceden soymayın ya da kesmeyin.

Yemeği yapacağınız zaman kabuğunu soyun ve yemeği öyle pişirin. Daha sonra istediğiniz düzeyde bıçak darbesi ile doğrayın.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz