Muhalefeti Sarsacak Gelişme AK PARTİ Milletvekili Sayısını Artıracak Formülü Buldu Olay Var

Muhalefeti Sarsacak Gelişme AK PARTİ Milletvekili Sayısını Artıracak Formülü Buldu Olay Var

Çok sayıda anket AK PARTİ oylarında düşüş olduğunu iddia ediyor.. Ancak AK PARTİ vekil sayısını artıracak bomba bir formül buldu..

Erken seçim iddiaları gündemden düşmüyor. AK PARTİ VE MHP ise oy oranını artırmak için çeşitli formüller denerken meclisteki vekil sayısını artırmak içinde çeşitli formüller üzerinde çalışıyor.

Hürriyet gazetesi bilindiği gibi Hükümete yakın gazeteler arasında yer alıyor. Gazetede yayınlanan bir haber herkesin dikkatini çekti.

Gündeme pek gelmese de siyaseti yakından takip edenler sosyal medyada o haberi paylaşıyorlar.

haberin ayrıntısında oldukça ilginç detaylar var.

Bakın AK PARTİ vekil sayısını artırmak için hangi formülü devreye sokacak.. Gerçekten çok ama çok şaşırtıcı detaylar bulunuyor..

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, Hazine yardımından yararlanmak için seçimde en az yüzde 7 oy alma şartı getirilecek. Bu oran daha önce yüzde 3’tü.

Hazine yardımının kesilmesin ilişkin Siyasi Partiler Yasası’na “terörle bağı olan ve suça dahil olan parti tüzel kişiliklerinin Hazine yardımının kesilmesi” şeklinde bir madde eklenecek. Söz konusu karar bir yargılama sonucu alınabilecek. Öte yandan düzenlemeye göre seçim barajı ve ittifak barajı yüzde 7 olacak. Bunun dışında seçim bölgelerinde de en fazla 7 vekil olmasına karar verildiği de belirtiliyor.

 Seçim bölgelerinde en fazla 7 milletvekili olması durumunda yapılan simülasyonda, partilerin milletvekili sayılarındaki değişimler de ana hatlarıyla hesaplandı. Formüle göre, bu sistem AKP’nin artı 12, CHP’nin 7 milletvekili kazanacağı, MHP, İYİ Parti'nin, HDP’nin ise 3 veya 4 milletvekili kaybetmesi sonucunu doğuracak.

İlgili Haberler