Müjde Diye Duyurdular : Babacan ve Davutoğlu işte böyle durdurulacak

Müjde Diye Duyurdular : Babacan ve Davutoğlu işte böyle durdurulacak

Deva Partisi ve Gelecek Partisi seçimlere girmesin diye hazırlanması düşünülen yasa belli oldu. Müjde diye duyurdular..

Son Günlerde gündemden düşmeyen Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun Deva ile Gelecek partileri seçimlere girmesin diye hazırlanan plan belli oldu:

Baskın bir seçimde bu iki partinin durdurulması için hazırlanan yasayla ilgili gelişmeler Türkiye gazetesi manşetinden duyuruldu.

GRUP KURMA ŞARTI KALDIRILABİLİR

“Birinci seçenek: Bir partinin seçime katılabilmesi için ya 41 ilde teşkilatlanmasını tamamlaması ya da Meclis’te grubunun bulunması gerekiyor. Seçime girme yeterliliğine sahip olmayan bir partinin hülle ile milletvekili transferinin önüne geçilmesi için, seçime girme yeterliliği şartları arasından Meclis’te grubu bulunması kriteri çıkarılır. Böylece sırf seçime katılabilmek için milletvekilli transfer edilmesinin önüne geçilir.

İkinci seçenek: Bir partinin seçime katılabilmesi için Meclis’te grup kurma şartı aynı şekilde kalacaksa, buna seçim takviminin başlamasından seçimin tamamlanmasına kadar geçecek süreçte, milletvekillerinin yeniden parti değiştirmesine izin verilmez. Örneğin, CHP, Davutoğlu’nun veya Babacan’ın partisinin seçime girmesi için milletvekili verecekse, bu milletvekilleri seçim bitene kadar istifa edip, CHP’ye dönemeyecek.

Üçüncü seçenek: Seçime bir yıl veya altı ay kala Meclis’te grup kursa da o partinin seçime girmesine izin verilmez. Bu şartın en az bir yıl veya altı ay öncesinden yerine getirilmesi kurala bağlanır.”