Mükemmel kusursuz Türk kahvesi yapmanın Sırrını bulduk.. Ustasından işin püf noktasıyla kahve tarifi

Türk kahvesi Türkiye'nin en ünlü içeceği. Adım başı kafeler ve restoranlar mutlaka Türk kahvesi bulundurur. öyle de güzel yaparlar ki. peki evde kusursuz kahve nasıl yapılır?

Mükemmel kusursuz Türk kahvesi yapmanın Sırrını bulduk.. Ustasından işin püf noktasıyla kahve tarifi
Yayınlanma Tarihi : 19 Nisan 2021 08:00

Türk kahvesinin püf noktalarını herkes bilmez. Bu yüzden herkes güzel kahveler yapamaz. Şimdi sizlere Eşsiz Türk kahvesinin püf noktalarını vereceğiz.

Büyük annem ve büyük dedem kahve konusunda ustalardı. Nedeni ise tam 32 sene köy kıraathanesi işletti rahmetliler.

O yüzden çok iyi bilirlerdi bu işi. Ancak bu işi bilen başka ustalarda var. Onlardan derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Sağlıklı ve lezzetli Türk Kahvesi, kültürümüz açısından aynı zamanda bir sosyalleşme aracıdır. Yemeklerden sonra tüketilen, bol köpüklü tercih edilen Türk Kahvesi sade veya şekerli olarak da farklı şekillerde tüketilebiliyor. Şeker ve köpük oranını tutturmak her zaman kolay olmasa da bin bir derde deva olduğu bilinmektedir. Peki nedir bu faydalar?

Güzellik için Türk Kahvesi tüketin

Antioksidan barındıran Türk Kahvesi yaşlanma karşıtıdır ve cilt sağlığına katkı sağlar. Sadece içerek değil, peeling yaparak da cildinizi ölü derilerden sıyırır ve siyah noktaları temizler. Spor ve uyku öncesi tüketildiğinde yağ yakımını hızlandırır.

Zihne birebir geliyor

Enerji arttırıcı özelliğiyle vücudu zinde tutarken mental sağlığa da iyi gelir. Zihni açan Türk kahvesi, aşlanmayla gelen hafızaya bağlı hastalıkları savuşturur. Hafızayı kuvvetlendirici bir etkisi vardır ve depresyon riskini önlediği bilinmektedir. Bir ağrı kesici olan Türk kahvesi, baş ağrılarını da gidermektedir.

Kalbi koruyor

Düzenli tüketilmesi önerilen Türk Kahvesinin tansiyon dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Tansiyon düşürmeye yarayan Türk Kahvesini, kalp hastalıklarına iyi gelerek erken ölüm riskini savuşturur. Kanser ve karaciğere de iyi gelen Türk Kahvesi, siroz tedavisinde kullanılmaktadır.

Sayısız faydası olan Türk Kahvesi, sosyalleşme aracı olarak da kullanılmaktadır. Peki misafirlerinize ve ailenize ikram etmek için lezzetli Türk Kahvesinin sırrı nedir?

Lezzetli Türk Kahvesi

En lezzetli Türk Kahvesi bakır cezve içerisinde ve odun ateşi üzerinde yapıldığı bilinmektedir. Ancak evdeki imkanlarla da gayet lezzetli bir kahve elde edebilirsiniz. Öncelikle dikkat edilmesi gereken unsur, kahvenin taze olmasıdır. İşte lezzetli kahve tarifi;

Kişi sayısına paralel olarak fincanlardan cezveye su ekleyin. Ardından isteğe bağlı olarak şeker ekleyin. Az şekerli kahve için yarım çay kaşığı toz şeker yeterlidir. Eğer küp şeker kullanacaksanız, bir küp şekerin silme çay kaşığı kadar şeker bulundurduğunu göz önüne alın. Orta Türk Kahvesi için bir küp veya çay kaşığı şeker, şekerli Türk kahvesi için ise iki küp veya çay kaşığı şeker ekleyin.

Ardından kahveyi yine kişi sayısına göre ekleyin. Bir kişi için bir tepeleme tatlı kaşığı kahve yeterlidir.

Malzemeleri ekledikten sonra biraz karıştırın ve ocağın kısık ateşte yakarak cezveyi yerleştirin. Köpük oluşumunu görene kadar bekleyin. Köpükler toplandığında cezveyi alın ve kaşık yardımıyla köpüğü fincanlara ekleyin. Aynı işlemi iki veya üç kez yapabilirsiniz. Ardından köpüğü yok etmemek için fincanın köşesinden kahveleri dökün. Afiyet olsun.

Kahveyi Böyle Tüketmek Hastalığa Yol Açıyor! Kahve Alırken Bunlara Dikkat Edin...

Kahve aslına bakıldığında vücuda çok faydalı bir gıdadır ancak satılması ve daha çok içilmesi için içerisine katılan kremalar, şekerler, aromalar kahveyi resmen zehre dönüştürüyor.

Süt tozu ve aromalar zehir saçıyor

Kahveyi gün içerisinde bir bardak sade olarak tüketmek gerekiyor. Uzmanların önerdiği bu reçeteden farklı olarak butik kahvecilerden alınan kremalı bol yağlı ve kalorili kahvelerden de uzak kalmak önemli. Kahveye katılan süt tozunda bulunan melamin içeriği vücuda çok büyük hasarlar veriyor. Karaciğerde yağlanmaya yol açan bu bileşen, kadınlarda da selülite neden olmakta. Sadece süt tozu değil aromalarda bulunan yüksek şeker de vücutta yağlanmaya neden oluyor. Uzmanların açıklamalarına göre bu kahveler tüketilmemeli tüketilecekse de en fazla günde bir kez tüketilmeli. Ancak 500 kaloriye kadar çıkan bu kahveleri sıklıkla tüketmek sağlığı tehdit edecektir.

Kahvenin tadına dikkat

Butik kahvecilerden alınan kahvelerin bayatlığına ya da yanmış olmalarına da dikkat etmek gerekiyor. Özellikle çok acı bir tada sahip olan kahvelerden şüphe etmemek elde değil. Fazla çekilen ve sıcak su ile yakılan kahveler kansere bile yol açabilmektedir.

Bunun yanında kahve, çok yakıcı bir özelliktedir. Karton bardakta alınan kahveler sıkı tutulmalıdır. Kahve vücuda döküldüğü anca ciddi derecelerde yanığa sebep olabilmektedir. 

Filtre kahve nasıl olmalı?

İyi kahve ise taze, çok kaynamış sudan yapılmayan filtre kahvedir. Bu kahve metabolizmayı hızlandırıyor, dikkat ve konsantrasyonu arttırıyor ve baş ağrılarını gideriyor. Bu nedenle spordan bir saat kadar önce içilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak sade kahve her mide için iyi olmayabilir. Bu nedenle süt ile biraz tadı yumuşatılabilir ancak süt kreması ya da süt tozu ile değil, gerçek günlük süt ile yapılmalıdır. Sütle yapılan kahve yine kalorili olsa da, sade kahvede kalori yoktur. Bu açıdan da kilo vermek isteyenlere sade kahve içmeleri öneriliyor. 

Okkalı ve bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın püf noktası! İşin sırrı bunda gizliymiş

Canınız bol köpüklü Türk Kahvesi çekti ancak tam bir köpük katili misiniz? Suç sizde değil, bir kaç yöntem öğrendikten sonra bol köpüklü bir Türk Kahvesi yaparak gururla içebilirsiniz! İşte o yöntem...

Türk kahvesini yapmak için öncelikle genel şartlara göz atalım. Eğer bunları uyguladığınız halde kahvenizde bir köpürme görmüyorsanız o zaman ufak bir sır ile köpük hilesi paylaşalım. Türk kahvesinin tadını herkes beğenmeyebilir. Biraz acı olduğu için şeker konduğunda özellikle yabancılara biraz farklı gelebiliyor. Ancak sert kahveye alışkın bünyeler için de Türk Kahvesi sade olarak inanılmaz bir tada sahip. Ayrıca eğer fal baktırmak amacındaysanız, dileğinizin gerçek olmasını hile ile sağlamak için bol şekerli kahve için. Şeker sayesinde fincanı dilek tutarak döndürdüğünüzde, fincan tabağa yapışacaktır. Tabaktan ayrılmayan fincan ise genellikle falcılar tarafından dileğin gerçek olacağına yorumlanır. 

Taze olduğundan emin olun

Falla ilgili hiledense öncelikle lezzetine doyarak yapacağımız bol köpüklü kahvenin tarifine odaklanalım. İlk olarak kahvenin taze olması çok önemli. Marketten aldığınız kahvelerin köpürme olasılığı belki yüzde sıfırdan bile az olabilir. Bu nedenle kahve satan bir yere giderek taze çekilmiş kahve satın almanız gerekir. Kokusundan da kahvenin taze ya da bayat olduğunu anlayabilirsiniz.

Şekeri tutturun

Diğer bir husus ise kahve ve şeker oranı. Kahveyi bir kişi için yapıyorsanız, dolu bir tatlı kaşığı Türk Kahvesi uygun orandır. Orta şekerli için bir, şekerli için ise iki çay kaşığı veya küp şeker yeterlidir. Kahveyi ocağa koymadan önce mutlaka kaşıkla iyice karıştırın ancak ocaktayken müdahalede bulunmayın.

Temiz ve ağır ağır

Türk kahvesinin köpürmesi için diğer bir husus da suyun niteliği. Buzdolabından aldığınız içme suyunu kullanmak her zaman daha mantıklı bir seçenektir. Ilık ya da içilmeyen çeşme sularını kullanarak köpükleri kaçırırsınız. Ancak soğuk su, ağır pişeceğinden köpük oluşumunu çoğaltır. 

Ağır pişmekten bahsetmişken hatırlatalım, ocağı en kısık dereceye getirmeyi unutmayın. Yoksa hiç köpüğünüz olmaz.

Hileli kahve tarifi...

Tüm bunlara dikkat ettiniz, ancak lanetlenmiş gibi köpüklü kahve yapamıyor musunuz? O zaman ufak bir hileye başvurabilirsiniz. Tadını etkilemeyecek kadar pişecek olan kahveye karbonat ekleyin. Doğuştan kabartma özelliği bulunan karbonat, kahveyi çok köpürtür. Ancak herkesin dili aynı olmadığı için oranı kendinize göre ayarlayın çünkü tadı hissedildiğinde rahatsız edici olabilir.

İlgili Haberler