Mustafa Elitaş, Türkmenistan yolcusu

Mustafa Elitaş, Türkmenistan yolcusu

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, 8-10 Şubat tarihlerinde Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a iki günlük resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Bakan Elitaş, ziyaretinin ilk gününde Türkmenistan'da faaliyet gösteren Türk müteahhit ve yatırımcılarının tesislerini gezecek ve gerçekleştirmekte oldukları projeleri yerinde inceleyecek. Bakan Elitaş ziyaret programı kapsamında, 9 Şubat 2016 tarihinde Aşkabat Türk İhraç Ürünleri Fuarı'nın açılışını da gerçekleştirecek. Bu sene yedincisi düzenlenen fuara gıda, makina, kimya, inşaat malzemeleri, dayanıklı tüketim malları ve mobilya başta olmak üzere çeşitli sektörlerden 93 Türk firması katılıyor. Bölge ekonomisi için önem arz eden fuarı yaklaşık 5 bin kişinin ziyaret etmesi öngörülüyor.


Bakan Elitaş, fuar açılışının ardından aynı gün, Türkmenistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Yoldaş Şeripov ile birlikte DEİK tarafından organize edilen Türk-Türkmen İş Forumu'na da katılacak.


Türkmenistan'daki resmi temasları çerçevesinde, Bakan Elitaş'ın, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri Batır Atdayev'in yanı sıra Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, aynı zamanda Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türk-Türkmen Komisyonu Türkmen Tarafı Eş Başkanı Şamuhammet Durdılıyev ile de bir araya gelmesi öngörülüyor. Elitaş'ın ayrıca, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdimuhammedov tarafından kabul edilmesi de planlanıyor.


Bakan Elitaş'ın Türkmenistan temasları oldukça yoğun geçecek. Ziyaret programı, 10 Şubat 2016 tarihinde Türkmenistan ve bölgedeki ülkelerde görev yapan Ticaret Müşavirleri ile devam edecek. Ticaret Müşavirleri ile yapılacak toplantıda, görev yaptıkları ülkelerdeki ekonomik gelişmeler ile ticari ve ekonomik ilişkiler değerlendirilerek Elitaş'a bilgi verilecek.


Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve beraberindeki heyet, 10 Şubat Çarşamba akşamı Türkmenistan ziyaretini sonlandırarak yurda dönecek.


Türkmenistan, Türk müteahhitlerin en fazla proje üstlendiği ülkelerden biri olması münasebetiyle Türkiye için önem arz ediyor. Bugüne kadar Türk müteahhitler Türkmenistan'da toplam değeri 48 milyar dolar olan pek çok projeye imza attı. Bu bedel dikkat çekici zira Türk müteahhitlerince dünya genelinde üstlenilen projelerin yüzde 15'i anlamına geliyor. Türkmenistan ile ikili ticaret hacmi ise 2015 yılında 2,4 milyar dolar olarak kayda geçti. Bunun 1,8 milyar doları ihracat, 557 milyon doları da ithalat olarak gerçekleşti. Genel olarak, ülkedeki Türk yatırımlarının miktarı 300 Milyon Dolara ulaştı ve bu yatırımlar sayesinde 16 bin kişiye istihdam sağlanıyor. 

Kaynak:Haber Kaynağı