Mustafa Şentop: Başkanlık istikrar getirir

Mustafa Şentop: Başkanlık istikrar getirir

AK Parti Milletvekili ve Hukuk Profesörü Mustafa Şentop A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularını yanıtladı.

Başkanlık sisteminin Türkiye’ye istikrar getireceğini söyleyen Şentop, siyasetten 2011'den bu yana daralma olduğuna vurgu yaptı, muhalefetin başkanlık sistemine yönelik itirazları için de çarpıcı tespitlerde bulundu.  
 
Şentop, ‘Başkanlık sistemi olursa ana siyasi akım AK Parti olur, ülkeyi düşündükleri için değil, kendilerini düşündükleri için itira
z ediyorlar’ dedi.
 
1961 ANLAYIŞININ SONUNA GELİNDİ
 
Türkiye 27 Mayıs 1960 sonrasından itibaren  o kurulan anayasalar ile somutlaşan o siyasi paradigmanın limitlerine geldi. Artık bunun içinde siyaset yapmanın imkanları da bu anlamda daralmış oldu. Sevindirici olan tarafta bu, milletimiz bun durumun farkında.
 
KURUMSAL MİMARİ DOĞRU KURULMALI
 
Özgürlükçü bir Anayasa yapabilmek için, devlet mekanizmasını, kurumsal mimariyi doğru düzenlemek gerekir. Kurumsal
mimari içerisinde de önemli olan kısım yürütme ile ilgili dolayısıyla hükümet sistemi ile ilgili kısım. Buradan başkanlığa geliyoruz. Yani biz özgürlükler önemli değil, başkanlık sistemi önemlidir demiyoruz.
 
ANA SİYASİ AKIM AK PARTİ OLUR
 
Muhalefetin asıl itirazı şu, bunu açık söylemiyorlar kamuoyuna, eğer başkanlık sistemine geçilirse Türkiye’de siyasi istikrar olacaktır. Hükümetin seçilebilmesi için, başkanın seçilebilmesi için de %50’nin üzerinde bir oy alınması gerekiyor. Türkiye’de böyle bir oyu kim alabilir, hangi siyasi parti? AK Parti alabilir, AK Parti’nin temsil ettiği siyasi hareket alabilir. Dolayısıyla CHP’nin, MHP’nin, HDP’nin hükümette her hangi bir şekilde, hükümette, yürütmede yer alabilme ihtimalleri bu anlamda ortadan kalkıyor başkanlık sisteminde. Başkanlık sistemi olursa Türkiye’de ana siyasi akım olarak AK Parti istikametinde bir hükümetin ortaya çıkma ihtimali çok yüksek.

Kaynak: STAR
HABERİN DEVAMI İÇİN
TIKLAYIN