Mutfakta Sıklıkla Yapılan Yanlışlar! Hem Zamandan Hem De Gıdadan Tasarruf İçin...

Mutfakta Sıklıkla Yapılan Yanlışlar! Hem Zamandan Hem De Gıdadan Tasarruf İçin...

Mutfakta yapılan bu hatalar hem zaman kaybına hem de büyük bir israfa neden oluyor. Öğrenince bu zamanda kadar nasıl fark edemedim diyeceğiniz hatalar ise çok yaygın, neredeyse herkes yapıyor... Mutfak hataları...

Mutfaktayken bu hatalara düşmeyin. Pek çok kişinin yaptığı bu hatalar çok yaygın. Yemek pişirmeden alınan bıçağa kadar dikkat edilmesi gerekenler...

Buzdolabını tıka basa doldurmayın

İlk olarak buzdolabı düzeninden başlayalım. Buzdolabına bazı gıdaları almamak gerekiyor. Örneğin patates ya da soğan gibi sebzeler, un ve reçel gibi gıdalar buzdolabında olmamalı. Dolu dolu bir buzdolabı ise en büyük hatalardan biri. Enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız ve gıdalarınıza dolap kokusu sinmesinden nefret ediyorsanız buzdolabınızı mümkün olduğunca ferah tutun. Fazla gıda doldurmak yalnızca fazla elektrik tüketimine yol açacaktır. Bunun yanında vaktinde yenmeyen pek çok gıda da maalesef çürüyüp heba olurken dolaba da kötü kokusunu bırakacaktır.

Etleri yanlış rafa koyuyoruz

Buzdolabı sıralaması da önemlidir. Genellikle üst raflara marketten alınan etler yerleştirilir. Ancak bu yapılan en büyük hatadır. Etlerin suyu aktığında  aşağıdaki her yere bulaşacaktır. Çiğ ette ise sarmonella başta olmak üzere pek çok bakteri ürer ve hastalıkların yayılmasına neden olur. Bu nedenle en üstte sebze meyveler, süt ürünleri ortada ve etler de en altta olacak şekilde sıralanmalı.

Bıçakları set olarak değil tekli alın

Bıçak alışverişi ise sıklıkla hata yapılan diğer bir konu. Bıçakları alırken set halinde almamak gerekiyor. Setle alınan pek çok bıçak kullanılmıyor. Zaten zamanla iyice körelen bıçaklar çöpe gidiyor. Bunun yerine performansı iyi, ne içi kullanıldığını bildiğiniz amaca hizmet eden bıçakları tek tek satın alın. 

Biletmek için profesyonele gidin

Bıçakları senede bir kaç kez de biletmek gerekiyor. Yoksa kırılmalara neden olabilen bıçaklar tehdit saçacaktır. Bıçak bilemek için aldığınız pek çok yardımcı alet ise hiçbir etki göstermez. Bu nedenle bıçak bilemek için mutlaka bir profesyonele uğrayarak yardım alın. Bu şekilde bıçaklarınızın ömrünü de uzatırsınız.