Mutlaka günde bir tutam yiyin. Karaciğerdeki toksinleri atıp karaciğeri temizliyor

Mutlaka günde bir tutam yiyin. Karaciğerdeki toksinleri atıp karaciğeri temizliyor

Uzmanlar karaciğer sağlığını korumak için her gün bu bitkiden bir tutam yemeyi öneriyor. Karaciğere büyük faydası olan bu bitkiyi bir tutam tüketmek karaciğer temizliği için yeterli oluyor. Karaciğeri korumak için sağlık rehberi yazımızda...

Vücut sağlığı ile paralel olan karaciğer sağlığını korumak için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmekte. Karaciğer sağlığını kötü etkileyen şeyler ise Sağlıksız beslenme, yaşam tarzının kötülüğü ve ağır işlerdir. Uzmanlar karaciğerleri korumak için özellikle nane tüketimini önermektedir. Düzenli şekilde tüketilen nane karaciğer sağlığını desteklemektedir. Peki karaciğeri korumak için sağlık ipuçları neler?

Karaciğerinizi temizleyin

Sabah kalktığınız zaman boş midenize ılık su ve limon suyunu karıştırarak tüketin. Bu şekilde karaciğerinizde bulunan toksinlerin elenmesine katkıda bulunarak karaciğerinizi temizlemiş olursunuz. Limonlu su ayrıca metabolizmayı geliştirir ve sindirim sistemi sağlığına etki eder. Kabızlık probleminin de önüne geçer.

Baharatın gücü

İltihabı kuruttuğu bilinen zerdeçal baharatı, kanseri önlemesinin yanında karaciğeri de korumaktadır. Karaciğer temizliği için tüketilen zerdeçal metabolizmayı da düzene sokar.

Su tüketimini önemseyin

Karaciğer temizliği için en genel kural bol su tüketimidir. Gün içerisinde altı ila sekiz bardak su, aynı zamanda böbreklerinizi de temizler ve kilo vermeyi sağlar. Vücut nem oranını korumak için de tüketilmesi gereken su, karaciğeri temizlemenin en önemli unsurdur.

Karaciğerin işlevine yardımcı oluyor

Sarımsak tıp dünyasında tedavilerde yoğunlukla kullanılıyor. Bağışıklığı destekleyen sarımsak, vücudu bakteri ve virüs gibi dışsal faktörlerden korur. İçeriğinde bulunan sülfür sayesinde karaciğerin işlevine yardımcı olan enzimlerin üretilmesini sağlar.

Hepatite karşı yeşil çay

Yeşil çayın karaciğere olan yararı kanıtlanmış bir gerçek. Alkolün getirdiği zarar, hepatit ve tümörden korunmak için tüketilen yeşilçayın içinde buluna kateşin karaciğerde yağ birikimini önler.

Greyfurt karaciğeri güçlendiriyor

İçeriğinde çokça C vitamini, pektin ve antioksidanlar bulunduran greyfurt, karaciğerin doğal temizlenme süreci için destekleyici özelliktedir. Glutatyon ve antioksidan barındıran greyfurt, serbest radikalleri yok ederek karaciğere kuvvet verir. Glutatyon maddesi ağır metallerin temizlenmesinde etkindir. Flavonoid bulunduran greyfurt, yağ yakmak için birebirdir. Uzmanlar kahvaltıda taze sıkılmış greyfurt suyunu önermektedir. Ancak ilaç kullananların greyfurdu dikkatli tüketmesi gerekmektedir.

Pancar fonksiyonları düzenliyor

Karaciğer temizliği ve fonksiyon düzenlemesine yardımcı olan pancar, içinde bulunan Flavonoidler ve beta karoten sayesinde karaciğer fonksiyonlarını geliştirir. Pancar içeriğinde doğal kan temizleyicileri vardır.

Her gün bir tutam tüketin

Taze nane çayı karaciğer ve safra kesesinin çalışmasında etkindir. Kas gevşetici ve mide sancılarını azaltıcı etkisi ile nane, sindirim sistemine faydalıdır. Uzmanlar her gün bir tutam nane tüketilmesinin karaciğer sağlığına faydalı olduğunu vurguluyor.

İlgili Haberler