Muz Kabuğu, Yumurta Kabuğu, Balık Atığı... Hiçbirini Çöpe Dökmeyin, Bakın Ne İşe Yarıyorlar?

Muz Kabuğu, Yumurta Kabuğu, Balık Atığı... Hiçbirini Çöpe Dökmeyin, Bakın Ne İşe Yarıyorlar?

Balık artığı bile aslında çok işe yarıyor, sakın çöpe atmayın! İşte son derece faydalı olan atıklardan yararlanma yolu! Evde artık çöp kolay kolay birikmeyecek... İşte çöp sanılan atıklardan yararlanmanın yolları....

Balık kılçığı, kahve telvesi, muz kabuğu ve yumurta kabuğu... Hepsinin ortak noktası nedir? Çöp olmaları mı? Kesinlikle hayır. Bu malzemeler sayesinde evdeki bitkilerinize doğal yoldan gübre sağlayabilir ve bitkilerinizin hepsine can suyu katabilirsiniz. Yapmanız gereken ise oldukça basit, bu malzemeleri çöpe atmadan hızlıca değerlendirmek.

Evinin her yerinde yeşillik olan ya da bazı yalnızlık veya stresine yardımcı olması için bitki edinen kişiler ne demek istediğimizi anlayacaktır. Organik gübre takviyesi bitkilerdeki sararma, delinme ya da solma gibi problemlere karşı çok iyi gelir. Ancak evde doğal yollardan da gübre pekala üretebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise sadece evdeki artıkları çöpe atmamak. Çöp sandığımız bu atıklar değerlendirildiğinde çok fazla yararları dokunuyor.

Yumurta kabuğunun bilinmeyen etkisi

İlk olarak yumurta kabuğunun nasıl değerlendirileceğinden başlayalım. Yumurta kabuklarını değerlendirmek için çürümeye yüz tutmuş bitkileriniz için kullanabilirsiniz. İlk olarak yumurta kabuklarını alalım ve bunları güzelce ezelim. Ezdiğimiz kabukları da bitkinizin toprağına serpiştirelim. İçerisindeki kalsiyum oranı sayesinde aslında bizim de tüketebileceğimiz yumurta kabuğu bitkinin de canlanmasına katkıda bulunur çünkü bitkinin çürümesine neden olan bir etken de kalsiyum eksikliğidir.

Suyunu çıkarınca etkisi artıyor

Eğer daha farklı bir yöntem denemek isterseniz ve yirmi tane daha yumurta kabuğu bulabilirseniz mutlaka denemenizi önerdiğim bu tarifi yapın. Yumurta kabuklarını on dakika kadar suya kaynatın. Kaynayan suyu ocaktan alın ve bir gece kabuklarla beraber suda bekletin. Ardından suyu süzün ve bir spreye aktarın her gün bitkinizin toprağına sıkın.

Balık atığı...

Balık atığı için ise biraz daha uğraş gerekiyor ancak hem akvaryum suyu hem de balık atıkları bitkiler için mükemmel bir gıdadır. Balık atıklarını ve suyu karıştırın ardından bir gün bekletin. Sonrasında da üzerine su doldurun ve gevşek şekilde kapattıktan sonra iki hafta mayalanmaya bırakın. 

Muz kabukları ve kahve...

Muz kabuğu ise buzlukta bekletilerek bile kullanılabilir. Potasyum açısından zengin olan muz kabuklarını toprağın en dibine gömün. Ya da muz kabuklarını suda üç yada iki gün üç bardak kadar suda bekleterek elde edilen suyu spreyle fidanlara sıkabilirsiniz.

İçtiğiniz kahvenin ise telvesini direkt toprakla karıştırarak toprağı besleyebilirsiniz.

İlgili Haberler