Nagehan Alçı canlı yayında tarikatını açıklayınca stüdyo buz kesti ve herkes..

Nagehan Alçı canlı yayında tarikatını açıklayınca stüdyo buz kesti ve herkes..

Habertürk yazarı Nagehan Alçı canlı yayında tarikatını açıklayınca Stüdyo buz kesti. Herkes daha sonra gülüşmeye başladı! Peki neydi o tarikat?

Son zamanlarda tarikatlar gündemden düşmüyor! Habertürk TV'de de gündem konusuydu. Habertürk TV'de en çok dikkat çeken yorum ise Nagehan Alçı'dan geldi..

Tarikatlarla ilgili yorumunda oldukça sert ifadeler kullanan Alçı yapılması gerekenleri anlattı. 

Açık ve net programında konuşan Alçı : Bakanlıklarda kimi cemaatlerin etkin olduğuna ilişkin ciddi iddialar olduğunu kendisinin de duyduğunu belirtirken buna karşın "kota" uygulaması getirilmesi önerisinde bulunarak sözlerine şöyle devam etti:

"Bir bakanlıkta belli bir tarikatın yoğunlaşıp yoğunlaşmadığını şeffaflık sağladığınızda görebilirsiniz. Yüzde 40-50 aynı tarikata mensup insanlardan oluşan bir yer olursa 'dur' demek gerekir. Devletin bunu tanıması gerekir. İngiltere'deki ABD'deki gibi para toplama özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü getirilmeli." açıklamasında bulunarak sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 "Batı'nın yaptığı, bizim yapamadığımız nedir? Bireyi güçlendirmektir. Burada bir tarikattan bahsedeceksek Ayn Rand tarikatını güçlendirmemiz gerekir. Bireyin kendine inancını kuvvetlendirmezsek hiçbir şekilde bu problemlerden çıkamayız." diye konuşan Nagehan Alçı'nın Habertürk'teki Açık ve Net adlı programdaki ifadeleri stüdyoda konuklar tarafından gülüşmelere neden oldu.

Nagehan Alçı'nın söz ettiği, "Bencillik Erdemi" ve "Kapitalizm: Bilinmeyen İdeal" gibi kitapların yazarı Ayn Rand, "rasyonel kişisel çıkar" fikri ve "bireyin en yüksek ahlaki hedefinin bireysel mutluluğa erişmek olduğunu" savunmasıyla bilinmektedir. Öte yandan ABD'de Ayn Rand'ın adını taşıyan enstitü de liberalizm ve serbest piyasa ekonomisini savunup devletten para desteği alan bir kuruluş olarak faaliyetlerini sürdürüyor..