Nagehan Alçı İhbar etti Yetkilileri göreve çağırdı yaptığı çağrıdaki iddialar yenilir yutulur şeyler değil

Nagehan Alçı İhbar etti Yetkilileri göreve çağırdı yaptığı çağrıdaki iddialar yenilir yutulur şeyler değil

Habertürk'ün En çok ses getiren yazarlarından olan Nagehan Alçı son yazısıyla yine gündem oldu: Nagehan Alçı kimleri ihbar etti? Yetkilileri neden göreve çağırdı. Alçı'nın iddiası olay olacak türden

Koronavirüs Salgını başladıktan sonra Türkiye bazı önlemler aldı. Alınan önlemler arasında iş dünyasını ve çalışanları ilgilendiren bazı düzenlemeler yapılmıştı.

Bu düzenlemelerin başında ise kısa çalışma ödeneği geliyordu. Kısa çalışma ödeneğinin yeniden uzatılma kararı alınmasının ardından Habertürk yazarı Nagehan Alçı bu konuyla ilgili çarpıcı bir yazı yazdı.

Yetkilileri uyarıyorum diyen Nagehan Alçı açıkça ihbarda bulundu.

Yazdığı yazıda bir çok ayrıntıya yer veren Nagehan Alçı aynı zamanda yetkililerin ilgilenmesi adına somut örneklerde verdi. Nagehan Alçı'nın ses getirecek iddiaları için ayrıntılar şu şekildeydi:

Habertürk İnternet Sitesinde Nagehan Alçı İmzalı Yazıdaki ilgili bölümler şu şekildeydi

Kısa çalışma ödeneği dün pandemi dolayısıyla iki ay daha uzatıldı.

İlgilileri buradan uyarmak isterim.

Bu uygulamayı sömüren çok sayıda işveren var.

Devlet evde çalışma koşullarını sağlayabilenlerin işyerine gitmemesi için çalışanlara ödeme yapıyor.

Böylece hem insanları evde tutmayı hem de işvereni rahatlatmayı amaçlıyor. İşveren bu süreçte sigorta primi de yatırmıyor.

Bu uygulamayı pratikte sömüren binlerce işveren var Sayın Yetkililer…

Size tanıdığım, bildiğim somut bir örnek üzerinden anlatayım:

Bu örnekteki özne bir avukatın asistanı. Kısa çalışma ödeneği için başvurmuş. Her ay devletten 1700 TL geliyor. Evden çalışması gerek. Hatta mecburi. Şayet işyerine giderken yakalanırsa cezası var. Hem işverene hem de kendisine.

Ancak işveren, hem maaş ödemiyor hem de ödeneği alan çalışanının evden çalışmasına müsaade etmiyor. İşyerine gelmeyi dayatıyor. Gelmezse bu süreç sonunda işini kaybetmekle tehdit ediyor.

Tanıdığım asistan aylardır her gün yolda çevrilme korkusuyla işyerine gidiyor. Bir kere çalışana ceza uygulamasından muhakkak vazgeçmek gerek.

Normalde 2500 TL olan maaşı yerine sadece devletten gelen 1700 TL’yi alıyor. Üstelik patronu bu süreçten istifade sigortasını da dondurmuş durumda.

Yani işveren hem maaş hem sigorta ödemiyor ve aynı çalışma düzenini devam ettiriyor!

Bu kadarla da kalsa iyi! Bir de pandemi riski var diye rutin işler için mecbur kalmadıkça adliyeye gitmiyor, evde görünen asistanını kendi yerine gönderiyor!

Bu bahsettiğim tekil örnek değil sevgili okurlar! Binlerce işveren aylardır benzer sömürüyü yapıyor.

Yani devletin çalışanı ve işvereni rahatlatmak için hayata geçirdiği bir uygulama çalışanlar aleyhine dönmüş durumda.

Bu ödeneğe başvuranların çalıştıkları yerler muhakkak kontrol edilmeli, evde gösterilip işyerine getirilen çalışanlar için o işverenlere çok ağır cezalar kesilmeli!