NASA bir ilki daha başarıyor! Kızıl Gezegene helikopter indirecek!

NASA bir ilki daha başarıyor! Kızıl Gezegene helikopter indirecek!

NASA, heyecan verici bir gelişmeye daha adım atıyor. Uzun süredir Mars'ın yüzeyinde çalışmalar yapan NASA şimdilerde, Kızıl Gezegene helikopter indirmeyi amaçlıyor...

NASA, ( ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) tarafından uzun zamandır Mars'ın yüzeyi ile ilgili çalışmalar yürütülüyor. Kızıl Gezegende yaşam formu olup olmadığını ve daha birçok konuyu araştıran NASA en son göndermiş olduğu uzay aracı ile mars yüzeyinde oluşan çukurların sebebini araştırıyordu.

2021 yılı için sıklıkla yapılan bilim yılı olduğu ve bundan sonraki uzun yıllar boyunca bilimsel çalışmaların ön plana çıkacağı yorumları aslında doğru. Şubat ayı itibarıyla NASA, heyecan verici bir gelişmeye daha imza atmaya hazırlanıyor.

Şubat ayı içerisinde Mars'ın yüzeyine Sebat isimli bir uzay aracı indirmeyi hedefleyen NASA, ilk defa uzay aracı dışında bir cihaz helikopter uçurmayı planlıyor.

Uzun Zamandır Mars Analiz Ediliyor

ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, uzun zamandır Kızıl Gezegen olarak adlandırılan Mars ile ilgili araştırmalar yapıyor. Şu anda hali hazırda Mars'ta bir uzay aracı bulunan NASA, ikinci uzay aracı 'Sebat'ı Mars'a indirmeye hazırlanıyor. 

Sebat isimli uzay aracının Mars'taki görevinin, dünya dışında yaşam izlerini bulmak ve Mars'ın yüzeyini analiz etmek olarak belirten NASA, ilk defa uzay aracı dışında bir araç daha uçurmaya hazırlanıyor.

O da Helikopter!

İmkansız Gözüyle Bakılıyordu!

NASA tarafından 'Hüner' ismi verilen bu helikopter, sadece 1,8 kilogram ağırlığına sahip. Sadece 14 santimetreküp hacme sahip olan bu cihazın şasisi yalnızca bir mendil kutusu büyüklüğünde. Çalışmalarını sürdüren ve her gün bir yenisini ekleyen NASA, bundan 6 yıl önce dünya dışında bir yüzeyde bu tarz bir helikopter uçuracağını iddia ettiğinde herkes bu duruma imkansız gözü ile bakmıştı.

NASA’nın Jet İtim Laboratuvarı’nda çalışan mühendisler uzun süren çalışmaları neticesinde resmen imkansızı başardı ve dünya dışında bir yüzeyde uçabilecek özelliklere sahip bir helikopter geliştirdi.

Bu helikopterin sadece küçük ve hafif olması değil aynı zamanda dayanıklı olması gerektiğinin farkında olan NASA mühendisleri sağlam yapıda bir cihaz geliştirdi. Zaten ilk fırlatmanın ardından yapılan sağlık kontrollerinde de helikopterin sağlıklı biçimde çalıştığı ifade ediliyor.

Deney amaçlı geliştirilen bu prototipin ilerleyen süreçte NASA'nın yüzeyi hakkında detayları bilgiye sahip olunmasına imkan sağlayacağı ifade ediliyor.