NASA Uyardı! Türkiye'de Durum Çok Ciddi!

NASA Uyardı! Türkiye'de Durum Çok Ciddi!

NASA yaptığı bir paylaşımla Türkiye'nin yer altı su rezervlerinin durumunu gösterdi. Durum sandığımızdan çok daha ciddi...

NASA Türkiye'de yer altı su kaynaklarının durumunu gösteren bir harita yayınladı. Haritaya göre durum hiç iç açıcı değil!

42613.jpg

Haritada mavi renkli alanlar olması gerekenden yüksek su miktarını gösterirken kırmızı ve turuncu renkli alanlar ise olması gerekenden az miktarda su olduğunu ifade ediyor.

Yer Altı Su Rezervi Tükenmek Üzere

NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) resmi sitesinden Türkiye'nin yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınladı. Türkiye'de yer altı kaynaklarındaki su miktarı ortalama seviyenin de çok altında..

Ocak ayında olmamıza rağmen oldukça az bir yağış alan ülkemiz ciddi bir kuraklık sorunu ile karşı karşıya. 2020 yılından bu yana ülkeye düşen yağış sayısının azalması ve ortalamanın çok altında kalması sonucu Türkiye'nin yer altı su kaynakları rezervi de tükenmek üzere..

Rezervler Tükenmek Üzere Kuraklık Kapıda 

Son bir haftada alınan kar yağışı neticesinde barajlarda %20'lere düşen doluluk oranlarının biraz olsun artması beklense de NASA'nın yaptığı açıklamaya göre kuraklık sorunu oldukça ciddi bir boyutta.

Gravity Recovery and Climate Experiment Follow On (GRACE- FO) uydularıyla yapılan hesaplamanın ardından gelen paylaşım Türkiye'nin kuraklıkla ciddi anlamda mücadele edecek hale geleceğini gözler önüne sererken 11 Ocak 2021 tarihinde çekilen bu görüntü ile de durumun vahameti anlatıldı.

geçtiğimiz yıllarda çekilen belgesel ve reklam filmleri ile Türkiye'de yaşanabilecek bir su sorunu hakkında bilgi verilse de halkın yeterince bilinçlendirilemediği ve su israfının önlemediği açık.

İlgili Haberler