NASA yine boş işler peşinde Mars'ta şeytan peşine düşüp Şeytan'ı böyle görüntülediler

NASA yine boş işler peşinde Mars'ta şeytan peşine düşüp Şeytan'ı böyle görüntülediler

NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) tartışma yaratacak görüntüler servis etti. Görüntüler bir çok uluslararası yayın kuruluşu tarafından da yayınlandı: Güya Şeytan'ı görüntülemişler.. Haber neydi?

ABD'nin en güçlü kurumlarından birisi olan NASA hayret veren bir haberle yeniden gündemde. Haber dünyaca ünlü ajanslar tarafından flaş olarak geçilirken Türkiye'dende Hürriyet gazetesi - Takvim gazetesi ve Yeniçağ gazetesi son dakika olarak bu haberi geçtiler.

Haberde kullandıkları başlık ise oldukça ilginçti. NASA Mars'ta Şeytanı görüntüledi. Dünya şaşkına döndü vs vs.

Haberi ilk gören elbette şaşırıyor ama gülüp geçenlerin sayısı hiçte az değil. Sosyal medyada şimdiden gülünç bir konu arasına giren bu durum Koronavirüs salgını herhalde unutulsun diye ortaya atılmış saçma bir iddia yorumunda bulundular.

Haberin Ayrıntılarındaki ifadeler ise şu şekildeydi:

Hürriyet'in haberine göre, Mars'ta uzun yıllardır görevinde olan Curiosity aracı, sıra dışı bir doğa olayını objektifine aldı ve Dünya'yla paylaştı.

Bir anda Mars yüzerinde kopan kum fırtınası (toz şeytanı) ilginç görüntülere neden olurken, bu görüntüler milyonlarca kez izlendi. Diğer yandan NASA, ilk etapta gök taşı zannettiği cismin kendi uzay aracı olduğunu öğrendi.

Independent gazetesinde yer alan habere göre Güney Pasifik Okyanusu'nun bulunduğu alana çakılan uzay aracı herhangi bir can kaybına ya da hasara neden olmadı.

Dünya'ya çakılan uzay aracı aslında uzun yıllar önce uzaya fırlatılmıştı. 1964 yılında fırlatılan Orbiting Geophysics Observatory 1 (OGO-1) isimli uzay aracı 5 yıl büyunca görev yapmış, 1969'da bilim insanlarının daha fazla veri elde edemediği noktada araç bekleme moduna alınmıştı.

NASA, uzun yıllardır Mars üzerinde çalışmalar yapıyor ve Kızıl Gezegen'den pek çok fotoğraf Dünya'ya geldi. Şimdi de yeni görüntüler ortaya çıktı.