NASA'da görev yapan bilim insanları yaptığı son hazırlıkla bilim dünyasını alt üst etti şimdi herkes...

NASA'da görev yapan bilim insanları yaptığı son hazırlıkla bilim dünyasını alt üst etti şimdi herkes...

Geçtiğimiz aylarda NASA tarafından Mars'a gönderilmek üzere Perseverance isimli uzay aracını fırlatmayı ertelemek zorunda kalmıştı. Ancak 30 Temmuz'da tüm zorluklara rağmen fırlatılan uzay aracı, 18 Şubat'ta gizemli kızıl gezegene iniş yapacak. İlk kez...

Geçtiğimiz aylarda NASA tarafından Mars'a gönderilmek üzere Perseverance isimli uzay aracını fırlatmayı ertelemek zorunda kalmıştı. Ancak 30 Temmuz'da tüm zorluklara rağmen fırlatılan uzay aracı, 18 Şubat'ta gizemli kızıl gezegene iniş yapacak. 

Tarihi Bir İlk

18 Şubat'ta Jezero Krateri'nin içine inmesi beklenen Perseverance isismli uzay aracı bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Perseverance'in inişi sismik sinyaller üretecek ve NASA'nın Mars'ta bulunan bir diğer aracı olan "InSight keşif aracı" bu yayılan sismik sinyalleri 3200 km'den tespit etmeye çalışacak. Bu daha önce hiç gerçekleştirilememiş bir eylem ve başarılı olunursa bir ilke imza atılmış olacak. 

InSight keşif aracı, 2018 yılında Mars'a iniş yapmış ve o zamandan bu yana iniş yaptığı  Elysium Planitia bölgesine birçok sismograf ve ısı sondası yerleştirerek yüzlerce sarsıntıyı tespit etti. Asli görevi ise, Mars'ın iç yapısını araştırmak.

Mars'ta Tek İstasyon 

InSight keşif aracı içerisinde Marsa yolculuk eden bir yetkili, sismik bir kaynağın nerede ve nasıl olduğunu bulmak için Dünya'da birçok istasyon bulunduğunu ancak Mars'ta bu uygulamanın yeni olması sebebiyle tek istasyon bulunduğunu söylüyor.

Tüm bu zorlu koşullara rağmen çalışmalarını sürdüren ekip 18 Şubat'ta iniş yapacak Perseverance uzay aracının gelmesini bekliyor. 

Kelime anlamı olarak sebat anlamına gelen Perseverance, NASA'ya bağlı Jet İtki Laboratuvarı tarafından üretildi. Aracın iç donanımında ise; 23 kamera ve 2 mikrofon donanımının yanı sıra "Ingenuity" adı verilen uzaktan kumandalı keşif helikopteri de bulunuyor.