Ne Malzeme İstiyor Ne Hamur Yoğurmak Gerekiyor Çıtır Çıtır Unsuz Patatesli Yumurtalı Börek Tarifi

Ne Malzeme İstiyor Ne Hamur Yoğurmak Gerekiyor Çıtır Çıtır Unsuz Patatesli Yumurtalı Börek Tarifi

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan böreğin çeşit çeşit tarifleri bulunuyor. Enfes börek tariflerini durdurmak ise imkansız, evinde un olmayan ya da çok üşenenler için çıtır çıtır patatesli ve yumurtalı börek tarifi...

Ne un derdi var ne yoğurma hızlıca hazır olan çıtır patatesli börek tarifi!

Çıtır Çıtır Unsuz Patatesli Yumurtalı Börek Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler

Tava büyüklüğüne ve pişirilecek kişi sayısına göre değişse de üç tane büyüklükte boyutta patatesi köşede bekletelim. Tarifimiz için üç patatese karşılık üç tane de yumurta kullanacağız. Böreğimizin iç harcı için elli gram kadar yani iki buçuk yemek kaşığı rendelenmiş kaşar peyniri lazım olacak. Ancak daha tuzlu ve farklı bir kıvamı olan beyaz peynirden de kaşarların arasına karıştırmak çok daha lezzetli bir börek ortaya çıkarıyor. 

Nefis börek için istenilen oranda tuz kullanabilirsiniz. Bunun yanında tavanın içerisine yağ ekleyerek kızartma işlemi yapmak için de iki yemek kaşığı kadar margarin ya da tereyağı kullanabiliriz.

Çıtır Çıtır Unsuz Patatesli Yumurtalı Börek Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Fazla zahmet gerektirmeyen tarif için ilk olarak patateslerimizi alalım ve soyduktan sonra bol suda yıkayalım. Ardından rendenin kalın tarafı ile güzelce rendeleyelim. Rendelemiş olduğumuz patates rendelerini süzülmeleri için bir süzgeç içerisine alalım. Biraz tuz ekleyip güzelce karıştırdıktan sonra rendelediğimiz patatesleri bir kenara alalım. Tuz sayesinde daha da kuru olacak olan patateslerimizi sonrasında tarifimizde yufka niyetine kullanacağız.

Bir yandan da kaşar peynirimizi rendeleyelim. İçerisine biraz beyaz peynir ekleyip iyice harmanlanması için karıştıralım. Dilerseniz kaşıkla dilerseniz de ellerinizle karıştırabilirsiniz. 

Üç yumurtayı da bir kaseye kıralım. İçlerine biraz tuz ekledikten sonra çırpalım.

Tavaya yağı alalım ve eritelim. Üzerine tabanı kaplayacak şekilde patatesleri alalım. Ardından üzerine az biraz yumurta dökelim ve iyice karışmasını sağlayalım. Ardından üzerine biraz daha patates ekleyip aynı işlemi yapalım. İç harcımız olan peynirleri ekledikten sonra yine aynı şekilde böreğimizi altlı üstlü pişirelim. Afiyet olsun.

En Yeniler