Ne Microsoft ne de Amazon dünyanın en değerli markası...

Ne Microsoft ne de Amazon dünyanın en değerli markası...

Dünyanın en değerli markaları; Facebook, Google, Amazon, Microsoft, Apple ve daha niceleri her yıl birbirini sollamak uğruna mücadele ediyorlar. Bu yılın en değerlisi belli oldu.

Uluslararası marka değerine sahip olan kuruluşlar her geçen gün değerlerini artırmak amacıyla ciddi bir yarış halindeler. Her yıl düzenlenen araştırma ile belirlenen uluslararası düzeyde en değer markanın kim olduğu bu yılda belli oldu.

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu "Brand Finance" tarafından yapılan araştırma neticesinde, dünyanın en değerli 500 markası açıklandı. Dünyanın En Değerli 500 Markası-Global 500-2021 ismi verilen açıklamada geçtiğimiz yıl 3. olan Apple markası 263,4 milyar dolar marka değeriyle dünyanın en değerli markası seçilerek listenin en tepesine oturdu.

Geçtiğimiz yıl 141 milyar dolar ile 3. sırada olan Apple 1 yıl içerisinde marka değerini 122,4 milyar dolar artırmış oldu.

Dünyanın En Değerlisi Apple

Uluslararası marka değerine sahip kuruluşlar arasından seçilen dünyanın en değerli markasının bu yıl ki birincisi belli oldu. 2020 yılı içerisinde 141 milyar dolar değeri ile 3. sırada bulunan Apple marka değerini bir yıl içerisinde 122,4 milyar dolar artırarak 263,4 milyar dolarlık değerle dünyanın en değerli markası seçildi.

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu "Brand Finance" tarafından her yıl yapılan araştırmaya göre; 1. sırayı Apple kaptı. İkinci sırada 254,2 milyr dolar marka değeri ile Amazon bulunuyor.

Brand Finance tarafından dünyanın En Değerli 500 Markası-Global 500-2021 ismi verilen araştırmada bir Türk markasının bulunmaması üzücü olurken listede; Amerika, Fransa, Çin, Almanya ve İngiltere markalarının olduğu görüldü.

Yapılan araştırma sıralamasında 500. olan marka 4 milyar dolar değere sahip olurken Türkiye'den herhangi bir marka bu meblağda bir değeri yakalayamadı. Listenin en başında Amerikalı şirketler bulunuyor ve marka değer ağırlığı en çok olan ülke yine Amerika oluyor. 

204 şirket ile Amerika dünyanın en değerli markalarında birinciliği kimseye bırakmazken, 75 şirket ile Çin ikinci sırada, 34 şirket ile Japonya üçüncü sırada 33 şirket ile Fransa, 22 şirket ile de Almanya bulunuyor. Listede en az şirketi bulunan ülke ise 19 ile İngiltere oldu.