Nefesinizi Önemseyin! Akciğerleri Kuvvetlendiren Besinler...

Nefesinizi Önemseyin! Akciğerleri Kuvvetlendiren Besinler...

Akciğer sağlığı son günlerde çok daha fazla önemsenmeye başladı. Bu gıdaları tüketerek akciğerlerinizde biriken tüm zehirlerden vücudunuzu arındırın! Akciğerlerin temizlenmesi ve daha rahat nefes almak için...

Koronavirüs ilk olarak akciğerleri tehdit etmekte. Bağışıklığın yanında akciğer sağlığını da korumak önemli. Akciğerleri tükettikçe temizleyecek olan bu gıdaları mutlaka besin programınıza ekleyin.

Akciğerler, şehir hayatında ister istemez maruz kalınan egzoz, kirli hava ve sigara dumanından dolayı zamanla sağlığını kaybediyor. Günümüzde en yaygın kanser türlerinden olan akciğer kanseri ve kışın bazı akciğeri etkileyebilecek hastalıklara yakalanmamak ve nefesi temiz tutmak için bu gıdaları tüketebilirsiniz. 

Zencefil

Ciğerleri temizlemek için ilk olarak herkesin bildiği gibi kışın çok fazla tüketilen zencefil var. Zencefili bütün ya da toz olarak edinmenizin bir önemi yok, yeter ki çaya katarak zencefili tüketin. Ciğerlerde biriken zehirli maddeleri arındırmayı sağlayan zencefil, bitki çaylarına eklenebileceği gibi, kendi çayını da yaparak içerisine limon da ekleyerek tüketebilirsiniz. İsterseniz yemeklere de katabileceğiniz zencefili mutlaka kışı tüketmeye özen gösterin.

Sarımsak ve süt

Diğer bir gıda ise sarımsaktır. Özellikle çiğ olarak tüketilen sarımsak, öksürük başta olmak üzere akciğerde biriken iltihabı doğal bir antibiyotik olması sayesinde yok etmektedir. Hatta öksürük problemi yaşayanlara sarımsaklı süt tüketmeleri tavsiye ediliyor.

Sigarayı bırakmadan olmaz

Ancak sadece gıdaları tüketmek yetmiyor. Sigaranın kansere direkt olarak yol açtığı ispatlandı. Ciğerleri mahveden bu alışkanlıktan kurtulmak akciğerlere yapılacak en büyük yarardır. Bunun dışında, mutlaka bol su tüketmek de önemli. Su da vücuttan ve akciğerlerden toksikleri uzaklaştıran bir özellik göstermektedir. Özellikle çok fazla sigara dumanı ya da benzeri bir dumana maruz kaldıysanız vücudunuzdan atmak için iki gün zehirlenmeyecek kadar bol su içmeye özen gösterin.

Şehirden kaçın

Egzersiz de başka bir ciğer temizleyen aktivitedir. Haftada bir kez ya da ayda en azından iki kez şehir yakınlarındaki dağlık yürüyüş alanlarında trekking ya da benzeri bir etkinlik gerçekleştirerek ciğerlerinizi temiz havayla doldurun. Düzenli egzersiz ve nefes egzersizleri de akciğer sağlığına iyi gelmektedir.