Nefis brokoli salatası ile zayıflayın! Brokoliyi haşladıktan sonra suyuyla da kür yapın! İşte kilo verdiren tarif!

Nefis brokoli salatası ile zayıflayın! Brokoliyi haşladıktan sonra suyuyla da kür yapın! İşte kilo verdiren tarif!

Brokoliyi haşladığınız su ile kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz? 21 gün kürünü yapabileceğiniz brokoli suyu ile zayıflayın. Peki haşlanan brokoliler nasıl yenecek? Hiç dert etmeyin, mükemmel bir tarifimiz var!

Kilo vermek zaten zordu, bir de yasaklar başlayınca insan evde daha fazla yemeye başladı. Kısa sürede aldığınız kilolar canınızı sıkıyorsa çözümü sağlıktan yana kullanın. Hem sağlığınıza çok iyi gelecek hem de hızla eski formunuza kavuşabileceğiniz brokoliyi bakın nasıl kullanarak kilo veriliyor?

Suyundan kür yapılıyor

Yirmi bir gün boyunca haşlama suyu ile kür yapılan brokolinin çok hızlı kilo verdirdiği, yağ yakımına destek olduğu ve metabolizmayı hızlandırdığı biliniyor. Peki, uyurken bile kalori yakmak istemez miydiniz? Sadece salatanız için haşladığınız brokoli suyunu günde iki kere içerek metabolizmanızı ışık hızına çıkarabilir ve yattığınız yerden kilo verebilirsiniz.

Bunun için tam olarak ölçek şu şekilde; haşlanmış brokoli suyundan iki bardak ayırın. Birini sabah aç karnına, diğerini ise uyumadan önce tüketin. Aman dikkat, ilk içtiğiniz brokoli suyundan hemen sonra yemek yemeyin! Kahvaltı için en az 30 dakika beklemeniz gerekir yoksa hiçbir işe yaramaz!

Peki o kadar haşlama suyunu kullandık, brokoliyi ne yapacağız? Çok basit, tamamen anne tarifi olan brokoli salatası ile sağlığımıza sağlık katacağız. İşte enfes brokoli salatası tarifi;

Brokoli salatası tarifi

Malzemeler
Yarım brokoli
Bir havuç
Üç tane tane salatalık turşusu
İsteğe göre konserve mısır (diyet yapıyorsanız tavsiye edilmez)
Üç dal yeşil soğan
Közlenmiş kırmızı biber
Üzerine;

Yoğurt

Tarif
İlk olarak brokoliyi güzelce yıkayın ve küçük küçük bölün. Ardından suda haşlayın. Haşlama suyunu dökmeden süzerek kürünüz için ayırmayı unutmayın.

Havuçları ise kabuğunu soyduktan sonra ikiye bölün ve birer parmak kalınlığında doğrayın. Bu şekilde beş dakika kadar pişirin. Diğer malzemeleri de doğradıktan sonra bir kapta iyice karıştırın ve üzerine yoğurt dökerek afiyetle yiyin.

İlgili Haberler