Nefis Kaymaklı Şerbeti Sünger Gibi Çeken Lokum gibi lezzetli Kemal Paşa Tatlısı Tarifi

Nefis Kaymaklı Şerbeti Sünger Gibi Çeken Lokum gibi lezzetli Kemal Paşa Tatlısı Tarifi

Türk mutfağının sevilen tatlısı Kemal Paşa tatlısı hem çok basit hem de çok lezzetli bir tatlı ancak bazen ayarı tutturamayınca ne şerbet çekiyor ne de lokum gibi yumuşak oluyor. Sert ve şerbetsiz Kemal Paşa tatlısı yapmamak için bu tarifi uygulayın...

Kaymaklı mis gibi şerbetli Kemal Paşa tatlısı, fazla bir gösteriş istemeyen minimal tatlı krizleri için birebir. Çok basit bir tarifle çayın yanında ya da yemekten sonra yiyebileceğiniz tarif için...

Kaymaklı Şerbetli Kemal Paşa Tatlısı Tarifi İçin Hangi Malzemeleri Kullanacağız? 

Kemal Paşa tatlısı yapmak için ilk olarak hamur yapmak için bir tane yumurta, birer çay bardağı sıvı yağı ve yoğurt, bir su bardağı irmik, birer paket vanilya ile kabartma tozu, bir su bardağı kadar da elenmiş un kullanacağız.

Şerbeti için ise üç su bardağı kadar su ve aynı oranda toz şeker yanında bir tatlı kaşığı da limon suyu kullanacağız.

Süslemek için ise kaymak ve toz Antep fıstığı kullanacağız.

Kaymaklı Şerbetli Kemalpaşa Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?

Derin bir karıştırma kabı içerisine bir tane yumurtayı kıralım ve üzerine bir çay bardağı kadar sıvı yağını üzerine dökelim. Üzerine yoğurt dökerek karıştırmaya devam edelim. İyice karıştığında ise üzerine bir su bardağı kadar irmik, ve vanilya ile kabartma tozu paketlerini dökelim. Karıştırmaya devam edelim. İyice karıştırmak çok önemli yoksa hamur sert olabilir. Üzerine unu da az az kontrollü bir şekilde ekleyerek hamuru oluşturmaya başlayalım. Hamurun ele yapışmayan bir kıvama gelmesi önemli. 

Ele yapışmayan hamurdan ceviz kadar bezeler koparalım ve yağlı kağıt serili fırın tepsisinin üzerine dizelim. 

Yüz seksen derecede ısınmış olan fırına Kemal Paşa hamurunu sürelim ve üzeri kırmızı olana kadar pişirelim. Yaklaşık yirmi beş dakika sürecektir.

Sıcak sıcak çıkardığımız Kemal Paşa tatlılarının üzerine daha önceden yaptığımız ve soğuttuğumuz şerbeti güzelce gezdirelim. Üzerini kapatmadan şerbeti çekmesi için yarım saat ya da on beş dakika kadar bekletelim.

Sonrasında tabaklara kemal paşaları alalım. Yanına biraz kaymak ve Antep fıstığı ile servis edelim. Dilerseniz kaymak yerine dondurma ve Hindisan cevizi de kullanabilirsiniz.

En Yeniler