Nesli tükenebilecek kuşlara önlem

Nesli tükenebilecek kuşlara önlem

"Kuş Gözlem Sistemi Fizibilite Projesi" ile nesli tükenme tehlikesi altındaki kuş türlerinin göç ve geçiş güzergahları ile barınma ve üreme alanları Türkiye'de ilk kez radar sistemiyle takip edilecek

ANKARA (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hayata geçirilecek Kuş Gözlem Sistemi Fizibilite Projesi'yle nesli tehdit ve tehlike altındaki flamingo, bozkır kartalı, şah kartal, gök doğan, turna gibi birçok kuş türünün göç ve geçiş güzergahları ile barınma ve üreme alanları, Türkiye'de ilk kez radar sistemiyle izlenecek.

AA muhabirinin Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre Bakanlık, nesli tükenme tehlikesi altındaki kuşların yakından takip edilmesi ve sahada yapılan koruma çalışmalarının etkinliğinin artırılması için faaliyetlerini sürdürüyor.

Bu kapsamda Bakanlık, Türkiye'deki nesli tehdit ve tehlike altında olan kuşların envanterinin çıkarılması, göç ve geçiş güzergahları ile barınma ve üreme alanlarının izlenebilmesi amacıyla Kuş Gözlem Sistemi Fizibilite Projesi'ni hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Bakanlıkça, TÜBİTAK'ın havaalanlarında kuşların uçaklara çarpmasını engellemek amacıyla geliştirdiği ve Türkiye'nin ilk milli kuş tespit radarı unvanına sahip olan KUŞRAD, söz konusu projeye entegre edilerek, Türkiye'de ilk kez Özel Çevre Koruma Bölgesi ve doğal sit alanlarındaki nesli tehlike altındaki "flamingo, bozkır kartalı, şah kartal, gök doğan, turna" gibi birçok kuş türünün takibi ve korunması için kullanılacak.

Projeyle gözle görülemeyen yükseklikteki mesafeler dahil olmak üzere hareket halindeki bu kuşların bulundukları yerler, nesil durumu ve türleri de radar sistemiyle izlenebilecek.

Projenin uygulaması 2018'de yapılacak

Bakanlık tarafından aralarında Ankara, Muğla, Samsun ve Mersin'in yer aldığı 15 Özel Çevre Koruma Bölgesi ve doğal sit alanında kuşların ülkeye girişi çıkış noktaları ve izledikleri güzergahlara ilişkin fizibilite çalışmalarına başlandı. Bu çalışmalar neticesinde öncelikli olarak belirlenecek iki pilot bölgede projenin 2018'de hayata geçirilmesi planlanıyor.

Nesli tükenebilecek kuşlara önlem

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.