• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 14 °C

Niğde’de 2 Bin 500 Fidan Dağıtıldı

Niğde’de 2 Bin 500 Fidan Dağıtıldı
Niğde Orman İşletme Müdürü Mehmet Özdemir, Ormancılık Günü başlaması dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında vatandaşların toprakla buluşturmaları...

Niğde Orman İşletme Müdürü Mehmet Özdemir, Ormancılık Günü başlaması dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında vatandaşların toprakla buluşturmaları amacıyla 2 Bin 500 fidan dağıtımını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 21 Mart Dünya Ormancılık Günü kapsamında etkinlikler düzenlendiğine vurgu yapan Özdemir, Niğde'de de 2 Bin 500 vatandaşa fidan dikimi ile Orman Günü'nü vatandaşlarla paylaştıklarını belirtti.

Özdemir, Ulusal Ağaçlandırma Seferberliği Eylem Planı kapsamında İlimizde 2008-2012 yılları arasında 200 Bin Dekar programa karşılık 216 Bin 080 dekarlık alanda gerçekleşme sağlanarak seferberlik çalışmalarında % 108'lik bir gerçekleşmeye imza atıldığın, bu kapsamda toplam 26 Milyon adet fidanın toprakla buluşturulduğunu bildirdi.

Dikilen fidanların yöre ve iklimine uygun Karaçam, Sarıçam, Sedir, Ardıç türlerinin yanında yöre halkına gelir sağlayacak Badem, Mahlep, Kuşburnu, Ahlat ve Alıç gibi türlerden oluştuğuna işaret eden Özdemir; "2017 Yılında da 26 Bin dekar alanda ağaçlandırma ve erozyonla mücadele çalışması yapılacak olup toplamda 1 Milyon 800 Bin adet fidan toprakla buluşturulacaktır." dedi.

Dünya nüfusunun hızla artması, küresel ekonominin dünya üzerinde genişlemesi sonucu tabii kaynaklar üzerindeki baskıların her gün biraz daha arttığında işaret eden Özdemir, insanların aşırı tüketim hırsı sonucu, çevre temel göstermelerinin giderek daha da bozulduğuna dikkati çekti.

Özdemir; Ormanlar azalmakta, su seviyeleri düşmekte, toprak erozyonla kaybolmakta, sulak alanlar ortadan kalkmakta, meralar bozulmakta, nehirler kurumakta, ortalama ısı yükselmekte, bitki ve hayvan türlerinin nesli tükenmektedir. Sürekli gelişen ve genişleyen küresel ekonomi, önlem alınmaz ise kendi yaşam-destek sistemi olan yerkürenin ekosistemini yok edecektir. Bu nedenledir ki, düzenlenen etkinliklerin önemi çok büyüktür. Yeni Gün anlamına gelen Nevruz adını taşıyan Bahar Bayramı, güneşli günler ve kuş sesleri getirerek bizleri canlandırır, mutlu eder. Kuzey Yarımkürede ilkbaharın başlangıcı sayılan 21 Mart tarihi, aynı zamanda Dünya Ormancılık Günü olarak kutlanmaktadır. 2017 Yılında da 26 Bin dekar alanda ağaçlandırma ve erozyonla mücadele çalışması yapılacak olup toplamda 1 Milyon 800 Bin adet fidan toprakla buluşturulacak.'diye konuştu.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim