NİSAD Mısır şurubu kanser yapıyor başlıklı içerikler için tekzip yolladı

Basında çok sayıda haber sitesinde yayınlanan Mısır Şurubu kansere yol açıyor içeriğiyle ilgili NİSAD tekzip yolladı..

NİSAD Mısır şurubu kanser yapıyor başlıklı içerikler için tekzip yolladı
Yayınlanma Tarihi : 22 Ocak 2021 17:28

Bir çok haber sitesinde kansere neden olan yiyecekler arasında gösterilen Mısır Şurubu sitemizde Türkiye'deki trajı yüksek bir gazetenin internet sitesinden alıntı yapılarak yayınlanmıştır.

Bu konuyla ilgili NİSAD bir tekzip göndererek açıklamalarda bulundu. Ve Mısır Şurubu hakkındaki haberleri yalanladı.

Sayı: 2021 / 11

Konu: Tekzip

Ulusalpost.com Sorumlu Yazı İşleri Müdürüne,

14.01.2021 tarihinde web sitenizde yayınlanan “Bu Yiyeceklere Dikkat Edin! Kansere Neden Olan 14 Tehlikeli Yiyecek” başlıklı haberde nişasta bazlı şeker hakkında yapılan açıklamaları okuduk. Bu açıklamalarda yer alan yanlış algıya neden olacak bilgileri düzeltmek, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla, Türkiye nişasta sanayini temsil eden en büyük kuruluş olan Nişasta Sanayicileri Derneği (NİSAD) olarak sizinle nişasta bazlı şeker hakkındaki güncel akademik verileri paylaşmak istedik.

Haberde yüksek fruktozlu mısır şurubu, kansere neden olan besinler arasında gösteriliyor. Beslenme açısından ele alındığında, şekerlerin ister pancar, ister kamış, ister nişastadan üretilmiş olsun, hatta şeker katılmamış doğal yiyeceğin (meyve gibi) içeriğinden gelsin, aynı şekilde değerlendirilmesi gerektiğini EFSA (2010-Dietary Reference Values) (1), WHO (2015-Sugar Intake for adults and Infants) (2), SACN (2015-Carbohydrates & Health) (3) gibi kuruluşlar da paylaşmaktadırlar. Vücut serbest fruktoz ile glikozu veya aynı şekerlerin sakaroz ve nişasta bazlı şekerden gelen halini tamamı ile aynı şekilde emer.

Bu nedenle nişasta bazlı şekerin bir bileşeni olarak tüketilen fruktozun metabolik anormalliğe yol açması veya aynı kaloriye sahip bir diyette diğer şekerlere göre daha fazla kilo alımına neden olması mümkün görünmemektedir. (4) Şekerin kansere doğrudan neden olduğunu gösteren bir bilimsel kanıt yoktur. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kansere neden olabileceği tanımlanan davranışsal ve beslenmeye bağlı riskler şunlardır: Yüksek beden kitle indeksi, düşük meyve ve sebze tüketimi, yetersiz fiziksel aktivite, sigara kullanımı ve alkol kullanımı. (5)

Ticari bir amaç gütmeden çalışan bir kurum olarak yanlış algılamayı bilimsel gerçeklerle düzeltmeyi ve kamuoyunu doğru bilgilendirmeyi bir sorumluluk olarak kabul etmekteyiz. Bilimsel kanıtlar çerçevesinde, açıklamaları tekrar gözden geçirmenizi bekliyor ve kamuoyuna karşı sorumluluğunuz kapsamında düzeltmenizi diliyoruz. NİSAD olarak, nişasta ve nişasta ürünleriyle ilgili tüm bilimsel kaynaklarımızı sizinle paylaşmaktan memnuniyet duyacağımızı bilmenizi isteriz.

Saygılarımla,

İsmail Kemaloğlu

NİSAD (Nişasta Sanayicileri Derneği)

Genel Sekreteri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.