Nohudu Böyle pişirmeyin - Zehir Saçıyormuş doğru pişirme yöntemi bu..

Nohudu Böyle pişirmeyin - Zehir Saçıyormuş doğru pişirme yöntemi bu..

Nohut yemeği pişirilirken yapılan hata tehlike saçıyor! Eğer Sizde böyle pişirenlerdenseniz vazgeçin! Büyük bir risk var..

Nohut Pişirmeyi Çok severim. Annemde nohut yemeklerini güzel  yapardı. Özellikle güveçte pişirilen nohutlara bayılırım.

Nohutun birden çok faydası da var. Nohutla ister yemek yapın isterseniz haşlayıp pilavınızın üzerine serpiştirin her türlü lezzetli bir şey.

BAZI haber siteleri nohutla ilgili bir uyarı geçmiş okurlarına. Habere göre nohuttaki tehlikeden bahsediliyor..

Nohut zararlı bir yiyecek değil öncelikle onun altını çizelim. Nohut kanser başta olmak üzere bir çok rahatsızlığa iyi gelen bir yiyecek.

Ancak zehirlenme riski nasıl oluşuyor? Uzmanların yaptığı uyarı şu şekilde

Nohudu Pişirmeden önce ıslatıyoruz. Normalde kase içerisindeki o suyu dökmemiz gerek. Ama bazılarımız dökmek yerine pişirme yemeğine ekliyor hatta içiyor. Bu çok yanlış!

Uzmanlar bu tehlikeye karşı uyarıyor! Bu su risklidir tehlikelidir. Herhangi bir vitamin veya besin değeri olmadığı gibi zararı bulunmakta.

O yüzden Nohut yemeği pişirirken bu hatadan mutlaka vazgeçin!

Nohutun Peki faydaları neler? Sözü açılmışken bunlardan söz edelim: Nohut Yoğurt kadar kalsiyum deposudur. İçerisinde demirin yanı sıra A vitamini bulunan zengin bir baklagildir. En büyük faydası ise bağırsaklarımıza olduğu gibi kanser düşmanı bir yiyecektir.

Siz Siz olun Nohudu Pişirirken bu hatayı yapıyorsanız eğer mutlaka vazgeçin! Ve bu bilgiyi Mutlaka arkadaşlarınızla paylaşarak onların faydalanmasını sağlayın!

En Yeniler