Nohudu bu tarifle Pişirmeyin Zehirlenmeye Neden Oluyor

Nohudu bu tarifle Pişirmeyin Zehirlenmeye Neden Oluyor

Nohut Pişirme Şekliniz faydasını yok ederek size zarar verebilir. Peki Nohut pişirirken yapılan en çok hata ne.

Nohut Baklagiller arasında en faydalı olan türdür. Nohut pişirmek için hemen hemen yeterli bir yemek yapma yetisine sahip olmaya gerek yoktur.

Nohut Son derece pişirilmesi kolay bir besindir. Nohut Hemen hemen her yerde bulunabilen bir yiyecek olması nedeniyle sofralarımızı süslemektedir.

Nohutla ilgili belkide daha önce duymadığınız bir bilgiden bahsedeceğiz. Sizlerde sevdiklerinizi bilgilendirmeyi ihmal etmeyin.

Gelelim Şimdi Nohutla ilgili herkesin bilmesi gereken o uyarıya..

Nohut Yemekleri özellikle Pilavla birlikte enfes tüketilen yemek türüdür. Nohut aynı zamanda etli yapılabildiği gibi etsizde yapılabilir.

Nohut kanser başta olmak üzere bir çok rahatsızlığa karşı iyi gelen bir yiyecek. Özellikle Antepliler bilir nohuttan dürüm bile yapılır. O enfes nohut dürümün tadını doğrusu hiç bir şeye değişemeyiz.

Uzmanlar nohutla ilgili yaptıkları uyarıda zehirlenme uyarısı yaptılar. 

Bilirsiniz nohut yemeği yapılmadan önce ıslatılır. İşte ıslatmış olduğunuz o kase içerisindeki suyu mutlaka dökün. Sakın yemeğinizde kullanmayın. Bazı sosyal medya hesaplarında bu suyun atılmayıp yemeklerde kullanılması gerektiğine dair iddialar var.

Uzmanlar bu yanlışa karşı uyarıyor. Bu su zehirdir. Bu suda herhangi bir vitamimn olmadığı gibi aksine zararlı bir zehir bulunmaktadır.

Nohudu önceden ıslatmanın amacı zaten zehirden kurtarmak için ıslatıp tüketmektir.

NOHUTUN FAYDALARI NELERDİR?

Nohut kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum, bakır, çinko ve demirin yanı sıra, A vitamini ve betakaroten açısından zengin olan bir baklagildir.  Bağırsakları koruyan nohut aynı zamanda iyi bir kansersavar olma özelliğine sahiptir.