Nohutu Yanlış Pişiriyoruz Böyle Pişirmek çok zararlı doğrusu tarifi aslında buymuş çünkü

Nohutu Yanlış Pişiriyoruz Böyle Pişirmek çok zararlı doğrusu tarifi aslında buymuş çünkü

Nohutu Pişirirken Dikkat edin: Doğru ve besin değerini yok etmeden pişirme yöntemi bu. Sizlerde mutlaka deneyin

Nohut doyurucu özelliğiyle bilinen harika bir yiyecek. Bazı yerlerde nohut sadece yemek olarak değil dürüm olarak bile servis edilir.

Tabakta görmeye alıştığınız nohut Gaziantep'te nohut dürüm olarak satılıyor. Yani birden çok pişirme yöntemi var aslında. Ama genelde evde yemek olarak tüketiriz. Kimi zaman etli olarak kimi zaman sade olarak yaparız.

Kimi zaman pilavın yanına ekleriz. Kimi zaman haşlayıp pilavın üzerine serpiştiririz. Böylesine yapımı kolay olan nohutun ise sağlığımız için bir çok faydası var. Öyle ki nohut yemek başlı başına bir mucize. Kilo vermeye yardımcı olan nohut zengin bir  kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve K ve A vitaminleri için iyi bir kaynaktır. Nohut besin değeri ve vitaminler açısından zengin bir yiyecek olduğu için başlıca yararları arasında sindirim sistemini düzenlemek ve kan basıncı seviyelerini dengelemek elbette kalp hastalıklarına karşı mücadele yer alır. Nohut böylesine faydalı bir besinken yanlış pişirme yöntemi hasta edebileceği gibi bütün faydasını da yok edebilir.

Şimdi sizlere herkesin bilmesi gereken bir uyarıdan söz edeceğiz. Mutlaka Sizlerde arkadaşlarınızı bu konuyla ilgili bilgilendirin

 

Uzmanlar nohutla ilgili yaptıkları uyarıda zehirlenme uyarısı yaptılar. 

Bilirsiniz nohut yemeği yapılmadan önce ıslatılır. İşte ıslatmış olduğunuz o kase içerisindeki suyu mutlaka dökün. Sakın yemeğinizde kullanmayın. Bazı sosyal medya hesaplarında bu suyun atılmayıp yemeklerde kullanılması gerektiğine dair iddialar var.

Uzmanlar bu yanlışa karşı uyarıyor. Bu su zehirdir. Bu suda herhangi bir vitamimn olmadığı gibi aksine zararlı bir zehir bulunmaktadır.

Nohudu önceden ıslatmanın amacı zaten zehirden kurtarmak için ıslatıp tüketmektir.

HERKESİN BİLMESİ GEREKEN ÖNERİLEN NOHUT YEMEĞİ TARİFİ

SİZLERDE UYGULAYABİLİRSİNİZ:

Nohut yemeği malzemeleri;

300 gram kuşbaşı dana eti
2 su bardağı nohut 
1 adet soğan

2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı domates salçası
1 çay kaşığı pul biber, karabiber ve tuz

Nohut yemeği nasıl yapılır?

Nohutu bir gece önceden suya koyun. Ertesi gün kuşbaşı eti 1 bardak su ile yaklaşık yarım saat haşlayın. Soğanı soyup ince ince doğrayın. Yağı düdüklü tencereye alın üzerine soğanları koyun ve hafif pembeleşinceye kadar kavurun. Üzerine sulandırdığınız salçayı koyun pişirin. Ardından et ve nohutu ekleyin. Tuz ve baharatları da attıktan sonra karıştırın. Üzerini geçecek şekilde su koyun. Kaynayınca düdüklü tencerenizin kapağını kilitleyip en az 30 dakika kadar pişirin. Düdüklünün kapağını açıp piştiğine emin olduktan sonra tekrar kapatıp dinlenmeye bırakın. Nohut yemeği dinlenirken tüm malzeme ile karışır ve daha yoğun tat ortaya çıkar. Afiyet olsun...

Nohutla ilgili bu  bilgiler sizinde hoşunuza gittiyse arkadaşlarınızın öğrenmesi adına mutlaka paylaşın unutmayın sağlıklı bilgiler paylaştıkça çoğalan bir hazinedir

İlgili Haberler