Normalleşme süreci Türkiye'de başlıyor! Bir kısıtlama daha kaldırıldı

Normalleşme süreci Türkiye'de başlıyor! Bir kısıtlama daha kaldırıldı

Hem düşen vaka sayıları hem de hızla gelişen aşılama süreci sonucunda yavaş yavaş kısıtlar kaldırılıyor. Bakanlığın duyurusuna göre ise o kısıt kalkacak, herkes rahat edecek. Müthiş önem taşıyan karar ne zaman uygulanacak?

Koronavirüs salgınının en aza indirgenmesi için alınan önlemler kapsamındaki bazı kısıtlamalar kademe kademe kaldırılıyor. Kabine toplantısından sonra konuşan Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği kademeli bir şekilde normal hayata dönüşle ilgili olarak ilk adım atılacak. Buna göre ise okul eğitimini kapsayan bir karar alındı.

Tarih verildi

Kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması kapsamında sekizinci ve on ikinci sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı olarak resmi okullarda bulunan destek ve yetiştirme kursları açılıyor. Özel okullarda bulunan takviye kursları ile beraber sadece on ikinci sınıfları kapsayan özel eğitim kursları için yüz yüze eğitim başlayacak. Verilen tarih ise 22 Ocak oldu. Uygulama yarın itibariyle isteyen öğrencilerle birlikte başlatılıyor.

Yarın başlayacak olan destek ve yetiştirme kursları ile alakalı olarak Milli Eğitim Bakanlığı, illere iki farklı yazı yolladı. Resmi okullarda eğitim gören sekizinci ve on ikinci sınıfa giden öğrenciler ile birlikte mezunlar isteğe bağlı olarak açılacak olan destekleme ve yetiştirme kurslarına ve özel okullarda bulunan takviye kurslarına ve on ikinci sınıflara ve mezun öğrencilere yönelik olan özel eğitim kurslarına yarın itibariyle yüz yüze erişebilecekler.

Oturma planı ile sosyal mesafe korunacak

Kursların öğrenciler ile kursiyerler için oturma planı fiziki olarak mesafe koruyacak şekilde yerleştirilecek. Sınıftaki öğrenci sayısı ise mesafe dikkate alınarak hesaplanacak.

Barınma ihtiyacı duyan öğrenciler valiliklerin belirlediği ve yine sosyal mesafenin korunduğu pansiyonlarda ikamet edebilecek.

İlgili Haberler