Normalleşmenin Başlayacağı Haberi İle Gözler Bu Beş Şehre Çevrildi! Bu İllerde Bulunan Kafe ve Restoranlar...

Normalleşmenin Başlayacağı Haberi İle Gözler Bu Beş Şehre Çevrildi! Bu İllerde Bulunan Kafe ve Restoranlar...

Dün gerçekleşen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği "Kademeli normal hayata geçiş" için salgın riskinin en aza inmiş olduğu beş il belli oldu. Buna göre ise bu illerde restoran ve kafeler...

Dün gerçekleşen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mart ayına işaret ederek büyük bir aşama kaydedileceğini açıkladı. Artık kademeli olarak gelecek olan normalleşme sürecinde, şehirlere risk bazında bakılacak.

Milliyet'te çıkan bir habere göre ise, Sağlık Bakanlığı'nın sitesinde yer alan il bazında koronavirüs durum tablosunda yer alan oranları hesaba katarak bir liste çıkarıldı. Buna göre ise vakaların en düşük olduğu şehirler sıralandı. En düşük vaka görülen şehirler, yüzdelik oranda bakıldığında Van, Batman, Bitlis, Hakkari ve Şırnak olduğu görüldü. Fakat konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yayınlanmadı.

Beş il öne sürüldü ancak...

En düşük risk taşıyan iller arasında yer alan bu beş ilin normalleşme adımında ilk sıralarda kısıtlamaların kaldırılmasından yararlanacağı düşünülüyor. Ancak bakıldığında, risk haritasının neye göre çıkarılacağı bilinmediği için bu tahminin doğruluğu bilinmiyor. Risk haritasına bakıldığında haftalık olarak yüz bin kişiyi baz alarak bir vaka haritası çıkarılıyor. Örneğin, Şırnak'taki risk durumu yüz binde 7,82 olarak görünüyor. Ancak Şırnak'ın nüfusu son verilere göre 537 bin 762 kişi. Çok riskli bölgelerden biri olan Samsun'da ise nüfus bir milyon 336 bin kişi iken risk oranı yüz binde 171,29 olarak görülmekte. Yani sadece şu anki yayınlanan tabloya bakarak bir karar alınacağını söylemek zor olabilir. Çünkü Şırnak'taki yüz binde yedilik oran, Şırnak nüfusu için tehlikeli olabilir. 

Aşılama oranı da etkileyecek

Ayrıca Erdoğan'ın açıklamalarına göre kriterlere göre ayrılacak illerde dikkate alınacak olan kriterlerden biri de aşılama ile alakalı olacak. Vaka ve aşılama bazında ise nasıl bir yol izleneceği ya da hangi illerde kısıtlamaların kalkacağı belli değil. Ancak söz konusu beş ildeki vakaların düşüklüğü göz önünde tutulacak olursa ilk adımda sokağa çıkma yasağı ve kafe restoranların açılması için öncelik alabilirler.