NTV Köşe Yazarı Profesör Doktor Osman Müftüoğlu Açıkladı! Kafeler ve Restoranlar Hangi Tarihte Kapılarını Açacak?

NTV Köşe Yazarı Profesör Doktor Osman Müftüoğlu Açıkladı! Kafeler ve Restoranlar Hangi Tarihte Kapılarını Açacak?

NTV'nin köşe yazarı ve aynı zamanda iç hastalıklar uzmanı olan Profesör Doktor Osman Müftüoğlu köşe yazısında restoran ve kafelerin ne zaman açılacağına dair büyük bir ipucu paylaştı. Müftüoğlu'nun işaret ettiği gerçek ne?

Profesör Doktor Osman Müftüoğlu NTV için kaleme aldığı köşe yazısında kafe ve restoranların açılış tarihi ile ilgili çok önemli kritik noktalara vurgu yaptı. Müftüoğlu, okulların daha önce açılması gerektiğini vurgularken kafelerin açılması için de daha önemli bir noktaya da parmak bastı... 

Korona virüs nedeniyle yaşanan karantina döneminde insanlar bunalıma girmemek için kendilerini oyalayacak bir şeyler arıyorlar.

Çoğumuzun psikolojisini alt üst eden bu salgın döneminde uzmanlara göre en erken şekilde bundan kurtulmak için çok sert tedbirlerin uygulanması gerekiyor.

Virüs henüz aşı bulunmasına rağmen durulmadığı için özellikle bu dönemlerde dişimizi sıkmamız büyük önem taşıyor. Profesör Doktor Osman Müftüoğlu da tam bu konuya parmak basarak kafe ve restoranlar için önemli bir açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu NTV haber sitesinde yer alan yazısında okullar mı yoksa kafeler mi öncelikli olarak açılmalı sorusu üzerinden bir yazı kaleme aldı. Müftüoğlu'na göre öncelik kesinlikle okullara verilmeli çünkü eğitim ülkenin geleceği açısından ilk sırada gelen bir unsur. Ayrıca lokantaların açılması okulların açılmasını da geciktirebilir...

Bilim Kurulu Üyeleri de Aynı Görüşte

Müftüoğlu'nun Bilim Kurulu Üyeleri'nin Hürriyet gazetesine verdikleri açıklamaları da hatırlatarak restoran ve kafe çalışanlarının hiç hoşuna gitmeyecek bazı açıklamalar yaptı. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'ın vaka sayıları iki bin kişinin altına inmeden lokantalara açma izni verilmesinin çok riskli olacağını dile getirmişti. Prof. Dr. Levent Akın da aynı şekilde lokantalar ve kafelerin tekrar faaliyete geçmesi için pozitif test oranında yüzde bire kadar inmemiz gerektiğini açıkladı. 

Şimdiden kemer sıkmazsak daha kötüsünü yaşayacağız

Müftüoğlu'nun belirttiğine göre bir diğer unsur da vaka sayıları bu kadar düşmüşken maskesiz ve bazı bölgelerde de sosyal mesafe kuralına uyulmayan kafe ve restoran zincirlerinde hastalığın tekrar yüksek vaka oranlarına patlama ihtimali. Bu kadar fazla ilerleme kaydedilen vaka sayılarının tekrar eski haline dönmesi başka bir karantinayı dolayısı ile de ekonomik dengeleri çok daha fazla bozacaktır.

En Yeniler