• BIST 98.352
  • Altın 220,355
  • Dolar 5,3444
  • Euro 6,0807
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 10 °C

NYT, Erdoğan'ın oyunun yüzde kaç olduğunu yazdı

NYT, Erdoğan'ın oyunun yüzde kaç olduğunu yazdı
New York Times’ın İstanbul Büro Şefi Carlotta Gal, geçtiğimiz günlerde önümüzdeki seçimlere dair kapsamlı bir yazı kaleme aldı.

ÇEVİRİ T24 - DERİN KOÇER - 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve parlemento seçimleri yaklaştıkça Türkiye de dış basında daha çok yer kaplamaya başladı. New York Times’ın İstanbul Büro Şefi Carlotta Gal, geçtiğimiz günlerde önümüzdeki seçimlere dair kapsamlı bir yazı kaleme aldı.

9 Haziran’da yayınlanan 'Türkiye’de muhalefet, 4 partinin 1’den güçlü olmasını umut ediyor' başlıklı makalede, ‘muhalefeti güçsüz yakalamak için’ alındığı söylediği erken seçim kararının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için ‘geri tepebileceği’ değerlendirmesinde bulunuluyor.

Kurulması -normal şartlar altında- zor görünen muhalif ittifakın, 24 Haziran’da Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin önünde engel oluşturduğunun altını çizen NYT İstanbul Büro Şefi, Erdoğan’ın hâlâ en popüler lider olduğunu ekliyor. 2017’de gerçekleşen referandumun ardından çok güçlü bir ‘başkan’ profilinin çizileceğini de yazısında belirten Gal, referandum sonrası Türkiye’deki siyasi sahneyi ‘Ya Erdoğanlasın ya da onun karşısında’ diyerek özetliyor.

‘‘Erdoğan’ın istemediği tablo’’

Yazısında, yayınlanan anketlerden de yararlanan Gal, yarışın ‘çetin’ geçtiğini ifade ediyor. Bağımsız bir anket firması olarak tanımladığı Metropoll’un araştırmasından aldığı verileri de NYT okuyucularıyla paylaşıyor. O verilere göre Erdoğan, seçimi ilk turda kazanması için gereken yüzde 50+1 oyu toplayamıyor, yüzde 45 civarında seyrediyor. Öte yandan muhalefetin toplam oyunun ise yüzde 44 dolayında olduğunu aktarıyor. Bu tablonun gerçekleşmasi halinde seçim ikinci tura gidiyor. Gal, yazısında bu manzarayı ‘‘Erdoğan’ın istemediği tablo’’ olarak yorumluyor.

Erdoğan’ı ‘’iyi bir kampanyacı ve zorlu bir rakip’’ olarak nitelendiren yazar, Erdoğan’ın bu seçim sürecinde kampanyasını milliyetçi temalar üzerine kurduğunu söylüyor. Erdoğan’ın Türkiye’nin ekonomik durumu için terörizmi ve Batı’yı suçladığını da ekliyor. Birçok insan için Erdoğan’ın hâlâ ‘kudretli’ bir figür ve başkanlık makamı için tek ikna edici aday olduğunu da belirtiyor.

‘’İnce’nin mizahı Erdoğan’a karşı ‘panzehir’’ 

Öte yandan CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye de yazısında geniş yer veren Gal, İnce’nin Erdoğan’ın hakaretlerine şaka ve güler yüzle cevap verdiğini, bunun da Erdoğan’a karşı bir ‘panzehir’ olduğunu ifade ediyor.

İyi Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’e de değinen NYT İstanbul büro şefi, Akşener’in milliyetçi hareketten kopup kurduğu İyi Parti’nin Erdoğan’ın ittifakını yaraladığını söylüyor. Gal, Akşener'in yalnızca hükümete bugüne kadar destek vermiş olan sağ kanadın oyuna talip olmadığını; aynı zamanda kadınlara ve gençlere de hitap ettiğini ekliyor.

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim