• BIST 100.237
  • Altın 280,080
  • Dolar 5,7344
  • Euro 6,3129
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 20 °C

O da artık destekliyor!

O da artık destekliyor!
Tuğrul Türkeş, daha önce Türkiye’de iş ve aş yerine başkanlık sisteminin tartışılmasını eleştirmişti.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, 1 Kasım seçim sonuçları ve yaşanan gelişmelerle ilgili hükümet yanlısı Sabah gazetesi açıklamlarda bulundu. "Herkesin sandıktan çıkan sonucu iyi okuması gerekir.

Halk bize uzlaşın dedi" diyen Türkeş, Başkanlık sistemi tartışmaları için şunları ifade etti: "Yeni Anayasa, başkanlık sistemi gibi konular bu dönemde Türkiye gerçeklerine uygun şekilde tartışılmalı. 7 Haziran'da çıkan sonuçtan Sayın Cumhurbaşkanını sorumlu tutanlar, 1 Kasım'da sonuçtan sonra da o halde kutlamasını bilmeli. Marifet iltifata tabidir. Bundan önce başkanlık sistemi konuşulmuyor idiyse de artık konuşulmalıdır. Eğer Türkiye'de başkalık sistemi olsaydı, 7 Haziran'daki o kriz yaşanmayacaktı. Başkan seçilecekti ve ona göre bir yürütme belirlenecekti. Yürütme, yasama içinden çıkmayacaktı. 7 Haziran'daki uzlaşmaz siyaset gösterdi ki yürütme, yasamadan ayrı olursa Türkiye için daha hayırlı olacak. Denetlenebilir, denetime açık, herkesin huzur duyacağı bir çerçevede belirlenmiş başkanlık sistemi tartışılmalı. Ayın 18, 20'si gibi yeni hükümet kurulur. Tek parti iktidarı olduğu için 4 yıllık öngörü ile kurulur. Sulh ve sükun olur. Ak Parti'nin terörle mücadelesi, halk oyuna sunulmuş oldu. Halk tarafından güvenildiği ortaya konulmuş oldu. Gelişmeler artık bunun ışığında olur. Seçime giderken etkin bir terörle mücadele yürütüldü. Bunun yapan Sayın Ahmet Davutoğlu. Vatandaş da yüzde 49,5 oy veriyor. Çok önemli bir halk desteği var."

DAHA ÖNCE NE DEMİŞTİ

Türkeş, MHP'den ayrılmadan önce Türkiye’de iş ve aş yerine başkanlık sisteminin tartışılmasını eleştirmişti. Türkeş, şöyle diyordu: "Ülkemizde rejim tartışılıyor. Parlamenter sistemi mi daha iyi, başkanlık sistemi mi daha iyi? Her gün bu tartışmaları izliyoruz. Başkanlık sisteminin gerekli olup olmadığı tartışılıyor. Türkiye’de bir yönetim sıkıntısı duymuyoruz. Yönetimdekilerin yönetme konusunda sıkıntılar var. Ancak parlamenter demokrasi ile ilgili sıkıntımız yok. O zaman neden bu tartışmalar yaşanıyor. İnsanın işini aşının tamam ettin, dış politika tamam, terörü çözdün de yönetimi nasıl daha iyi yaparız mı kaldı? O zaman neden bunu gündeme getiriyorlar. Bunu iyi bilmemiz lazım. Bunun sebebi başarısız olan bir iktidarın dikkati başka yöne çekme gayretidir bu olanlar."

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim