Ocak Öncesi Gözler Bu zamda Emekli ve Memurların Alacağı Zam Oranıyla İlgili Geniş bilgi Açığa Çıktı

Ocak Öncesi Gözler Bu zamda Emekli ve Memurların Alacağı Zam Oranıyla İlgili Geniş bilgi Açığa Çıktı

Emeklilerin Alacağı Zamla İlgili Detaylar Belli Olmaya başladı: Zam oranları nasıl değerlendirilecek kim ne kadar alacak? Hepsi Ayrıntılarıyla belli oldu

Temmuz zammının ardından gözler yeni zamma çevrildi. Emeklilerin ocak zammını herkes bekliyor. Emeklilerin gözü kulağı alınacak zam haberinde. Basında bu konuyla ilgili haberler yayınlanmaya başladı.

Gazetevatan bir tablo yayınlandı. Tabloya göre emeklilerin alacağı zamla ilgili bilgiler verilmiş. Tablodaki rakamlar gerçekleşmesi durumunda emeklilerin alacağı zam oranı netleşmiş oluyor.

Henüz OCAK ayı gelmedi ama zam heyecanı herkesi sarmış durumda.

Peki kim ne kadar alacak? Gazetevatan sitesindeki o tablo ne? İşte o tablodan ekran detayı

Tabloyla ilgili bilgilendirme yapılırken ise Gazetevatan şu bilgilendirmeyi yaparak açıklayıcı bilgiler veriyor. İşte zam oranları:

Memurlara, memur emeklilerine ocata hakem kurulu kararı kapsamında yüzde 3 zam görünürken, enflasyon farkı ile bu oran artabilecek. 2020'nin ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyon yüzde 4'ü aşarsa, aşan kısım zam oranına eklenecek. Merkez Bankası'nın son beklenti anketindeki yüzde 10.82'lik enflasyon tahmini, 2020'nin ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 4.79 olarak gerçekleşebileceğini gösteriyor. Bu tahmine göre, Ocak zammı yüzde 0.79 enflasyon farkıyla yüzde 3.79'a çıkabilecek.
NASIL DEĞİŞECEK?
 
Ocak artışı yüzde 3 olursa en düşük maaş; memurlarda 3 bin 719 liradan 3 bin 830 liraya, memur emeklilerinde 2 bin 814 liradan 2 bin 898 liraya yükselecek. Eğer oran yüzde 3.79'a yükselirse, en düşük memur maaşı 3 bin 860, memur emeklisi maaşı da 2 bin 921 liraya ulaşacak.

En Yeniler