Ocakları Temizlemenin ve Parlatmanın Yolları... Işıl Işıl Ocaklar İçin...

Ocakları Temizlemenin ve Parlatmanın Yolları... Işıl Işıl Ocaklar İçin...

Yemek yaparken ister istemen ocağa bir şeyler sıçrıyor. Yağı ve yemek artıkları anında silinmezse de ilerine ocakta büyük ve zorlu lekelere dönüşebiliyorlar. Peki bu lekelerken hızlıca kurtulmak için ne yapmalı?

Ocak ve ocak gözlerini temizlemek, vaktinde yapılmadığında işkenceye dönüşebilir. Ocak gözlerinin ve ocağın temizliği için ise bu noktalara dikkat etmek gerekiyor.

İlk olarak bilinmesi gereken şey, aslında ocakların her gün silinmesi gerektiğidir. Hatta vaktiniz varsa yer bir şey pişirdiğinizde ocağınızı hızlıca nemli ve az deterjanlı yumuşak bir bezle silin. Bu şekilde az kir de varsa, çok kir de varsa anında müdahale edeceğiniz için ileride sorun oluşturacak inatçı kirleri önlersiniz.

Sıcak suda bekletin

Ancak herkesin böyle bir şey için vakti olmayabilir. Ocağı uzun uzun silmek de epey zorlayıcı olacağından birkaç ipucu verelim. İlk adımda ocak gözlerinden başlayalım. Ocak gözleri en fazla yağlanan kısımlar olduğu için bunları bir kovaya alalım. Kovaya aldıktan sonra üstlerine yap çözücüyü iyice püskürtelim. Biraz bu şekilde bekledikten sonra sıcak suyu üstlerine dökelim ve yine bir saat bekletelim. Bu arda da başka işlerinizi yapabilirsiniz. Sonrasında sünger ve deterjanla yıkayabilirsiniz.

Yağ çözücü yoksa...

Ancak yanmış kalmış yağ lekeleri varsa iş biraz zorlaşıyor. O zaman da yine aynı yöntemle bu sefer de tel sünger kullanarak yağ lekelerini ovun. Eğer evde yağ sökücü yoksa endişelenmeyin, sirke ya da limon işinizi görecektir. Hatta ikisini birlikte de kullanabilirsiniz.

Sabun da etkin bir temizlik ürünüdür

Lekeler çok inatçıysa eğer o zaman temizlik için geceden önlem almak gerekiyor. Sabun bilindiği üzere çok etkin bir çıkarıcıdır. Bu nedenle bir kapıp sabunun bir kısmını rendeleyin. Üzerine sıcak su ekleyip karıştırdıktan sonra ocak gözlerini içine atın. Suyu bol koymaya özen gösterin. Ardından içerisine ocak gözlerinizi atın ve geceden bekletin. Sabah da çamaşır suyu ile telle birlikte bu gözleri ovalayın.

Gaz yuvalarını silmek isterseniz...

Ocakların üzeri için ise kabartma tozu ve beyaz sirkeyi karıştırabilirsiniz. Ocakların hem gaz yuvası olan kısmını hem de üstünü bu karışımla silebilirsiniz.