Ocakta Çıtır Çıtır Tavada yapılan Nefis Künefe Tarifi

Ocakta Çıtır Çıtır Tavada yapılan Nefis Künefe Tarifi

Dışarıdan sürekli söylemeye hiç gerek yok! Enfes çıtır çıtır ve sıcacık künefe yemek için mutfağa girmeye hazır mısınız? Uzanan nefis peyniri ile iştahları açan nefis künefeyi ocağın üzerinde tavada yapmak da mümkün!

Nefis künefe tarifini evde de pek ala uygulayabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey biraz kadayıf, peynir, tereyağı ve şerbet!

Ocakta Künefe tarifi için ilk adım

İlk olarak şerbeti hazırlayalım. İki buçuk su bardağı kadar suyu tencereye boşaltalım ve üzerine de iki su bardağı şeker dökelim. Karıştırıp kaynamasını bekledikten sonra biraz limon damlatıp ocaktan alalım. 

Tel kadayıfları yağlamak gerekecek

Kadayıfı dört yüz gram kullanacağız. Tel kadayıfları alalım ve ince ince keselim. Ardından derin bir karıştırma kabına boşaltalım. Yüz gram kadar tereyağını eritelim ve tamamen eridikten sonra kaptaki kadayıfa boşaltalım. İyice karıştıralım. Sonrasında oda sıcaklığındaki tereyağı ile tavayı yağlayalım. Kadayıfları da tavaya alalım. Ancak yarısını alalım ve tavaya eşit yayalım. Üstüne bastırıp sıkıştırarak yassı hale getirelim. Üzerine ise ince dizilmiş iki yüz elli gram kadar künefe peyniri, yoksa da tuzsuz dil peyniri ya da mozarella dizelim. Sonrasında ise kadayıfların ayırdığımız diğer yarısını da peynirlerin üzerine kapatalım. Çevirmeye yardımcı olacak bir düz kapak yardımı ile kadayıfa bastıralım. Bu şekilde üsttekiler de yassılaşarak şekil alacaktır.

Pişirirken dikkat

Ocağın altını açalım ve altını kızarana kadar pişirelim. Kırmızı ve çıtır çıtır olduktan sonra kapak yardımı ile künefeyi alt üst yapalım. Ama bu aşamada tavayı tekrar yağlayalım yoksa künefelerimiz yanar. 

Alt kısım da iyice pişince artık şerbeti dökme vakti geldi demektir. Ocağı kapatmaya gerek yok, künefenin üzerine güzelce gezdirerek soğumuş şerbetimizi ilave edelim. Biraz bu şekilde piştikten sonra varsa demir ve ısıtılmış bir tabakta servis edebiliriz. Ağız yakan ve fazla şerbetli olan bu tatlıyı çatal ve bıçakla dikkatli bir şekilde yiyebiliriz. Antep fıstığı ve Maraş dondurması ile harika bir tada sahip olacaktır.