Odada Çamaşır Kurutanlar Bu Tehlikeye Dikkat!  Evde Çamaşır Nasıl Kurutulur?

Odada Çamaşır Kurutanlar Bu Tehlikeye Dikkat! Evde Çamaşır Nasıl Kurutulur?

Kışın çamaşır kurutmak büyük bir eziyet. Evdeki çamaşırları kurutmak için odanıza asıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Uzmanlar uyarıyorlar, çamaşırları evin içine sererek kurutmayın...

Kışın çamaşır yıkamak da kurutmak da ayrı bir çile haline gelebiliyor. Evinde kurutma makinesi olmayanlara kolay çamaşır kurutma yöntemleri.

Çamaşırları kışın yıkamak çok büyük bir sorun. Dışarıda asla kurumayan çamaşırları evin içine asmak başlı başına bir sorun. Zaten kalın olan tüm o kazaklar ve pantolonları giymek için iki gün bile beklemek gerekebiliyor.

Odaya asmak büyük hata

Kuruma süresini hızlandırmak için odanıza asacağınız çamaşırlar da sağlığı tehdit ediyor. Odadaki nem oranını yüzde otuz arttıran bu durum solunum yolu hastalıklarına yol açabilmektedir. Başta mantar olmak üzere astım gibi rahatsızlıkları da tetikleyerek nefes almayı güçleştiren bu duruma karşı mutlaka çamaşırlar evde kurutulacaksa yatılan odalar tercih edilmemelidir.

Askılıklar kullanarak kurutun

Diğer yandan çamaşırları hızlı bir şekilde kurutmak için askılık kullanılabilir. Evin görece sıcak yerlerine asması bu şekilde kolaylaşacak bir yandan da çamaşır ipinde sıralı dizilerek birbirlerinin kurmalarını önlemeyecekler. Ancak bu çamaşırlar duvara yakınsa arada bir ters döndürmek gerekebilir. 

Güneşe karşı serin

Arada bir vuran kış güneşinden mutlaka yararlanın. Hava durumunu takip ederek kalın kıyafetlerinizi bu günlerde çamaşır makinesine atabilirsiniz. Ancak güneşten tam olarak yararlanmak için baş aşağı değil güneşi tam görebileceği şekilde asmaya özen gösterin.

İp gerin

Evde kapılar arasından ip germek de belki de mantıklı bir seçenek olacaktır. Yine yatılan odadan uzak olması gereken bu ipine serdiğiniz çamaşırlar evin nemini etkileyeceği için mutlaka arada bir camı açarak evi havalandırın yoksa çamaşırlarınız kurumayacaktır.

Yıkamayın

Kalın olan kıyafetlerinizi baştan yıkamamak çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Yıkamak yerine çok daha kolay bir yöntemi deneme imkanınız var. Satılan kuru şampuanlardan bir tane güzel kokulu olanlardan alın. Ardından kalın çamaşırınızın üzerine sıkın ve biraz silin. Tertemiz olacak...