Odaklanma Problemi Yaşıyorsanız Bu Besinleri Tüketin! İşte Konsantrasyonu Arttıran Gıdalar

Odaklanma Problemi Yaşıyorsanız Bu Besinleri Tüketin! İşte Konsantrasyonu Arttıran Gıdalar

Odaklanma problemi yaşayanlara uzmanlar bunları öneriyor. Konsantrasyonu arttırmak için sadece kahveye ağırlık vermeyin. Bakın hangi gıdalar hem sağlığa yarar sağlarken bir yandan da zihni açıyor? Zihni açan gıdalar..

Odaklanma sürenizi arttırmak için sadece kahveye düşmeyin! Bu gıdalar da beyinsel işlevlerin yerine getirilmesinde büyük katkı sağlıyorlar. 

Özellikle yoğun çalışanlar ya da öğrenciler için konsantrasyon çok büyük bir problem. Bunun önüne geçmek adına kahveye ağırlık vermek çok büyük bir hata. Kahve içerek hem kafein toleransınızı arttırırsınız yani ilerleyen dönemlerde artık kahvenin vücudunuza hiçbir etkisi olmaz hem de midenize büyük bir kötülük yapmış olursunuz. Çünkü kahve mide asidini arttırarak yanmaya sebep olur. İlerleyen zamanlarda da yaralara dönüşebilecek bir şekilde midenize zarar verebilecek olan kahveyi sakın aç karnına tüketmeyin. Midenizde ağrı hissediyorsanız da içmeyi sürdürmeyin.

Yeşil çay kahveden daha iyi bir alternatif

Alternatif olarak ise aslında çok daha mantıklı bir seçenek olan yeşil çayı tüketebilirsiniz. Yeşil çayın içerisinde de kafein bulunmaktadır ve uykunuzu açacaktır. Ancak yeşil çayda etkili olan başka bir madde daha bulunmaktadır. 

Yeşil çayda bulunan teanin maddesi ile beyindeki dalgalanma aktivitesi artar. Bu da sakinleşmeyi, kafeinin etkisinin de yavaşça artmasına yardımcı olur. Yani aniden beyniniz kafeinin etkisi ile açılmaz. Bu daha iyi bir şey mi ki diye sormaya gerek bile yok, çünkü aniden zihnin açılması bazen iyi sonuçlar doğurmayabiliyor. Kafanızdan onca şey geçerken daha fazla yorulabilir, kafeinin etkisi de geçtiği zaman çok yorgun bir beyin geriye bırakabilir. Bu nedenle yeşil çay ile yavaş yavaş zihni açmak, sakin kalmak odaklanmaya daha fazla yardımcı olur. 

Su içmeyi ihmal etmeyin

Yeşil çaydan başka odaklanmayı arttıran maddelerin arasında su geliyor. Odaklanmayı arttırmak için alınan kurslarda hocalar muhakkak yanınızda su bulundurmanızı isteyeceklerdir. Sebebi ise suyun beyindeki elektriklenmeye yardımcı olmasıdır. 

Yaban mersini ve kuruyemişler...

Bunun yanında içecek değil yiyeceklerden de yaban mersinini odaklanmayı arttırmak için kullanabilirsiniz. Yaban mersininde bulunan antioksidanlar ile beyindeki kan akışı hızlanır. Bu da zihni taze tutmaya yarar. Odaklanmak için her gün bir avuç kadar kuruyemiş de tüketebilirsiniz.

İlgili Haberler
En Yeniler