• BIST 95.953
  • Altın 238,856
  • Dolar 5,8391
  • Euro 6,5739
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 14 °C

Odü’de Nevruz Kutlaması

Odü’de Nevruz Kutlaması
Ordu Üniversitesinde (ODÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Türkeli Tarih Kulübü tarafından Nevruz Bayramı programı düzenlendi.

Ordu Üniversitesinde (ODÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Türkeli Tarih Kulübü tarafından Nevruz Bayramı programı düzenlendi.

Cumhuriyet Yerleşkesinde gerçekleştirilen programa Rektör Vekili Prof. Dr. Fikri Balta, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ş. Metin Kara, Prof. Dr. Tevfik Noyan, Genel Sekreter Yusuf Yaman, Ziraat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Tahsin Tonkaz, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Derya Bostancı, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Türkeli Tarih Kulübü Başkanı Ferdi Kuzey Tuna, Nevruz'un Türk milletinin nesilden nesile taşıdığı barış ve bayram meşalesi olduğunu belirtti. Tuna, "Bu meşalenin altında birlik ve kardeşlik duyguları dostluk ve dayanışma hasretleri canlı bir şekilde var olmuştur. Türk milleti Nevruz'la birlikte yeni ve umut dolu günlerin geleceğine inanmış, buna güvenmiştir. Asırlar geçse de bu çok önemli tarihsel ve kültürel gerçek Türklüğün vicdan ve ruhunda bugüne kadar özenle korunmuş, hassasiyetle yaşatılmıştır. Aynı ülkelere odaklanmış, aynı hayallere dalmış, aynı acıya dayanmış, birlikte gülmüş birlikte ağlamış, kıtalar arasında zafer naraları atmış, Adriyatik'ten Çin Seddi'ne kadar derin izler ve hatıralar bırakmış büyük Türk milleti, Nevruz'a çok önemli anlamlar yüklemiştir. Tüm Türk-İslam dünyasının Nevruz Bayramı kutlu olsun" dedi.

Üniversite Öğrenci Konseyi Başkanı Mustafa Boran da "Bilinmelidir ki Türk milletini bozguna uğratmak için fırsat kollayan iç ve dış mihraklar hiçbir zaman emellerine ulaşamayacak ve hak ettikleri cevabı alacaklardır. Biz Türk gençliği gerekirse söğüt ocağında Ertuğrul Gazi oluruz, Kosova'da Murat, Erzurum'da Nene Hatun, İzmir'de Hasan Tahsin, Ankara'da Mustafa Kemal, İstanbul'da Fatih oluruz. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur" diye konuştu.

Rektör Vekili Prof. Dr. Fikri Balta da 2010 yılında Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada bir bayram olarak kutlanan nevruz'un Balkanlardan Orta Asya'ya kadar Türk'ün olduğu her yerde coşkuyla kutlandığını kaydetti.

Nevruz ateşinin yakılması ve çeşitli yarışmalarla devam eden program, davetlilere Özbek pilavı ikram edilmesinin ardından sona erdi.

Odü’de Nevruz Kutlaması

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim