• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 11 °C

Oğlunuz Neden Babasını Kıskanıyor?

Oğlunuz Neden Babasını Kıskanıyor?
Nöroloji Uzmanı Doktor Mehmet Yavuz, erken çocukluk çağının kişilik gelişiminde büyük önem taşıdığını söyledi.

Nöroloji Uzmanı Doktor Mehmet Yavuz, erken çocukluk çağının kişilik gelişiminde büyük önem taşıdığını söyledi. Dr. Yavuz, "Ataerkil toplum düzeninde, çocuk erkek olması nedeni ile gereğinden fazla yüceltiliyor. Bu durum çocuğun gelecek yaşantısını ben odaklı ve cinsiyetçi bir şekilde sürdürmesine yol açarken, aynı zamanda anne-babası ile kurduğu ilişkiyi de olumsuz yönde etkiliyor." diye konuştu.

"Erkek çocuk için, erken çocukluk dönemi büyük önem taşıyor. Bu dönemde ailelerin uyguladığı yanlış tutumlar çocuğun gelecekteki ilişkilerine dahi olumsuz etkide bulunabiliyor. Bu konuyu açıklayabilmek için Odipus Kompleksi'nden bahsetmekte fayda var. Bugünkü bildiğimiz bütün değerlerin inşası, Sigmund Freud tarafından yıllar önce açıklanmıştır." diyen Nöroloji Uzmanı Doktor Mehmet Yavuz, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Çocukluk döneminin en önemli aşamaları

Nöroloji Uzmanı Doktor Mehmet Yavuz, açıklamasında şunları kaydetti; "İlk evre olan oral dönemde (0-1 yaş) haz kaynağı ağızdır. Çocuk bu dönemde anneden ayrılamaz. Anne çocuğunu sevgi ve şefkatle beslediğinde, çocuk sevgi ile paylaşmayı öğrenmiş olur

Anal dönemde ise (1-3 yaş), ilk defa anneden ayrışma yaşanır. Çocuk artık dış dünyadaki nesne ve sembolleri sözel olarak ifade edebilir ve bellek gelişir. Anal dönem, tuvalet alışkanlığı edinme açısından önemli bir dönemdir. Hatta açıklamaya göre, bu dönemde tuvaletini tutma alışkanlığı gösteren kişinin, yetişkinliğe geçtiğinde para harcamayı sevmeyen, fazla tutumlu bir yapı göstereceği öngörülmektedir.

Aile içi ilişkilere yön veren en önemi süreç olan fallik dönemde ise; (3-5 yaş) çocuğun artan libidosu (arzuları) cinsel organına odaklanmasına neden olur. Hepimiz az çok gözlemlemişizdir; küçük çocuklar, bu dönem boyunca sürekli cinsel organları ile ilgilenirler. Çünkü bu aşamadayken çocuklar, kendi cinsel uzuvları ve kadınlar ile erkekler arasındaki cinsiyet ayrımı fark etmeye başlamıştır.

Çocuğun ilk defa çevresinin oluşmaya başladığı dönem olan gizil aşamada(7-12), çocuk enerjisini okul, ders ve arkadaş gibi sosyal ortamlara yönlendirir. Bu dönemde çocuk üzerinde çevre ve arkadaş çok etkilidir. Çocuk yaptığı davranış için onaylanma ve beğeni bekler. Bu ihtiyaç karşılanmadığı takdirde, aşağılık duygusuna kapılarak, çekimser bir kişilik geliştirebilir."

Anne, büyüyünce seninle evleneceğim

Fallik dönemde çocuğun dürtüleri ile göstermiş olduğu belli davranışlar olduğunu söyleyen Dr. Yavuz, "Bu davranışlar arasında günümüzde en çok dikkat çeken konu olan, baba ile rekabet görülmeye başlanır. Bu dönem ebeveynler tarafından doğru şekilde yönetilmediği takdirde çocuğun ilerleyen yaşamında da etkileri görülebilir. Çoğu zaman güldüğümüz bir söylem vardır; "anne ben büyüyünce seninle evleneceğim." Bu durum ebeveynler için eğlenceli bir hal alsa da aslında bir nevi çocuğun kendi görüşlerini içerebilir. Erkek çocuk annesi ile geliştirdiği aşırı bağ sonucunda annesine benzeyen bir kadınla evlenir, hatta bu anlamda beklentilerinin karşılanmadığını hissettiği noktada ilişkisini sonlandırabilir" dedi.

Bu dönemi aşabilmek için

Dr. Yavuz, fallik dönemin sağlıklı bir şekilde atlatılabilmesi için ebeveynlerin tutumlarının çok önemli olduğunu kaydederek, "Bu dönemde ebeveynlerin sabırlı tutum göstermeleri gerekir. Bu dönemde babayı dışlayan davranışlar gösteren erkek çocuk, anne ile babanın birbirlerine yakınlık göstermesinden rahatsızlık duyar. Annesinin babası ile yakın olmasını kıskanabilir. Hatta bu sebepten bahaneler uydurarak geceleri annesi ve babasının arasında uyumak isteyebilir, annesine onun ile evlenmek istediğini söyleyebilir.

Ayrıca, çoğu zaman babasının varlığını bir tehdit olarak algılayabilir. Fakat bu dönemi aşabilmek için anne, baba ile yakınlık kurmaktan vazgeçmemelidir. Aksine çocuğun yanında babayı övmelidir. Böylece çocuk, annenin takdiri kazanmak için baba ile rekabetten vazgeçerek, onunla özdeşim kurmaya çalışır. Diğer yandan ise çocuk ile yeterli ilgi kurmak da bu aşamada önem kazanır.

Çocuğun bir yetişkin olduğunda kuracağı ilişkileri belirleyen dönem kuşkusuzdur ki erken çocukluk dönemidir. Erken çocuklukta (0-6 yaş) bu tür komplekslerin yaşanması, gayet olağandır. Burada önemli olan bu sürecin uzamaması ve sağlıklı bir şekilde atlatılması için ebeveynler tarafından sürecin sabırlı ve sağlıklı bir şekilde yönetilmesidir." dedi.

Oğlunuz Neden Babasını Kıskanıyor?

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim