• BIST 99.806
  • Altın 260,711
  • Dolar 5,6860
  • Euro 6,3840
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 25 °C

Öğrenci ve ailelere Karne uyarısı

Öğrenci ve ailelere Karne uyarısı
Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Uzm. Psikologu Melis Tümer Süyür, yaz tatiline sayılı günlerin kala öğrenci ve ailelerine uyarılarda bulundu.

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Uzm. Psikologu Melis Tümer Süyür, yaz tatiline sayılı günlerin kala öğrenci ve ailelerine uyarılarda bulundu.

Psikolog Melis Tümer Süyür, ailelerin de en az öğrenciler kadar heyecanla beklediği karnelerin ardından uzun bir yaz tatilinin başlayacağını anımsatarak, karnesinde zayıf olan çocuğu suçlamadan önce, ebeveynlerin kendilerini de eleştirmeleri gerektiğini söyledi. Süyür, karne alındığında ortada bir sonuç varsa, bu sonuç olumlu ya da olumsuz olsa da yalnız bir kişinin suçlanmasının doğru olmadığına dikkat çekerek, "Dönem boyunca iyi koordine olmak çok önemlidir. Bu da aile üyelerinin desteği ile olur" dedi. Karnenin çocuğun öğrenme süreçleri ve davranışlarının bir geri bildirimi olduğunun altını çizen Süyür, "Çocuğa kişiselleştirme yapıp, karnesi zayıf geldiğinde zayıf öğrenci muamelesi yapılmamalı. Çocuğun sadece karnesi zayıftır, kişiliği değil, kişiliğine genelleme yapılması doğru olmaz. Bu çocukta öz güven eksikliğine neden olabilir" uyarısı yaptı.

Ödüllendirmede ölçü

Süyür, pekiyi notların olduğu karnelerin genellikle ödüllendirildiğini ancak çocuğun sadece iyi notlar aldığında ödüllendirildiğini hissetmemesi gerektiğini kaydederek, "Mümkün olduğunca maddi değeri az veya ailece bir şeyler yapmak gibi manevi değeri olan hediyeleri, gösterdiği çabası için vermeniz en uygunudur. Bu nedenle düşük notu olsa bile çocuğunuz elinden gelenin en iyisini yaptıysa ona da bir ödül vermeniz onu motive edecektir. Bu tür davranışlar çocukta ödül için çalışma gerekliliği yerine "kendim için çalışmalıyım" düşüncesine bırakır. Bu da çocukta öz disiplin gelişmesini sağlayacaktır. Tatil döneminde çocuğunuzu kitap okumak, bulmaca çözmek gibi aktivitelerde bulunması için teşvik edin. Okulun açılmasına doğru, bir önceki dönemi hatırlatıcı çalışmalarla ödül yöntemini uygulayarak çocuğunuza destek olun. Çocuğunuzun size karşı yapmasını istemediğiniz, hiçbir davranışı, siz de çocuğunuza uygulamayınız. Unutmayın ki çocuk söylenenden çok, gördüğünü rol model olarak alacaktır. Tüm öğrencilerimize bol enerji depolayacakları bir tatil diliyorum" diye konuştu.

Ebeveynlerin, çocuklarının tatilde bol bol dinlenmesine ve tatilin keyfini çıkarmasına fırsat tanıması gerektiğini vurgulayan Süyür, "Tatil zamanını birlikte vakit geçirebileceğiniz, çocuğunuzun yeni dönem için enerji depolaması için bir olanak olarak görebilirsiniz. Çocuğunuz düşük notlar getirmiş olsa da onunda tatile, okul düzeninden uzaklaşmaya ihtiyacı olacağını unutmamalısınız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim