• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 11 °C

Öğrenci Velilerine ’Aile Eğitimi’ Semineri Verildi

Öğrenci Velilerine ’Aile Eğitimi’ Semineri Verildi
Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde Sosyal Hizmet Merkezi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Şehit Ahmet Demir İlk ve Ortaokulu öğrenci velilerine...

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde Sosyal Hizmet Merkezi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Şehit Ahmet Demir İlk ve Ortaokulu öğrenci velilerine "Aile eğitimi" semineri verildi.

Belediye konferans salonunda verilen seminere Gölbaşı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Arif Özdemir, Psikolog Yusuf Aytaç, Sosyal Hizmet Uzmanı Sinan Yücel, Şehit Ahmet Demir İlkokulu Müdürü Mehmet Erdoğan ve öğrenci velileri katıldı. Seminerde Psikolog Yusuf Aytaç, çocuğun ilk eğitiminin ailede başladığını belirterek, "Okul ve aile çocuğun gelişiminde birbirini tamamlayan toplumsal kurumlardır. Çocuk doğumuyla birlikte ilk sosyal çevresini ailesiyle birlikte kazanır. Çocuğun okul dönemine kadar geçen süre içerisinde temel yaşam becerilerinin kazandırılması, toplumsallaşma sürecinin başlatılması ve okul sürecine hazırlanması aile sistemi içerisinde kurgulanan görevlerdir. Bu sürecin devamı okulda kurgulanır. Çocukların okula gönderilmesindeki amaç sadece çocukları bazı bilgilerle donatmak değildir. Okuldaki yaşantılar arkadaşlık ilişkileri, sorumluluklar, başarılar ve başarısızlıklar, ödüller, cezalar, beğenilerle gerçek hayatın minik provalarıdır. Aileler ise çocuklarını hayata hazırlama görevini üstlenmiş yapılar olarak bu provaların en yakın izleyicileri olmalıdırlar. Okul ve aile işbirliği etkin bir eğitimin ön koşulu niteliğindedir. Çünkü çocuklar yaşamlarını belli bir yaşa kadar sadece okul ve aile arasında sürdürürler. Aile ve okul yaşamı bu anlamda bir bütünün birbirini tamamlayan birbirini tamamlayan parçaları olarak düşünülebilir. Özellikle okul öncesi ve ilköğretim dönemi içerisinde önem kazanan ailenin okula katılımı ve işbirliği, çocukların olabildiğince zevkli bir biçimde okula alışması, ailedeki ve okuldaki eğitimin bir bütün olarak daha etkin kılınması, okulda ve ailede çocuğa karşı sergilenecek tutumlarda tutarsızlığın önlenmesi, evin devamı olan okul ortamlarında daha iyi bir öğrenme fırsatı yaratılması ve çocukların gelişimine çok yönlü katkıda bulunulabilmesi noktalarında önem kazanmaktadır" dedi.

Öğrenci Velilerine ’Aile Eğitimi’ Semineri Verildi

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim