Öğrencilere Altın Öğütler

Öğrencilere Altın Öğütler

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYON) Güneydoğu Anadolu Şubesi Denetim Kurulu Üyesi Burak Aybey, üniversite öğrencilerine "İşe girmek istiyorsanız,...

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYON) Güneydoğu Anadolu Şubesi Denetim Kurulu Üyesi Burak Aybey, üniversite öğrencilerine "İşe girmek istiyorsanız, öncelikle başvurduğunuz işletmeyi tanıyın. Bu konuda mutlaka araştırma yapın. İş mülakatına hazırlıklı olun. Dış görünüşünüze de önem verin" uyarılarında bulundu.

Gaziantep Üniversitesi Oğuzeli Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen İnsan Kaynakları Süreçleri ve Mülakat Teknikleri konferansında konuşan Aybey, günümüz işletmelerinin artık üretim değil müşteri odaklı bir noktaya doğru ilerlediğini, bu noktada az sayıda, ama nitelikli ve genç personelin işletmelerde istihdam edilmek istendiğini belirten Aybey, makineleşme sürecinin insan kaynağına olan talebi azalttığını ifade ederek, "mezuniyet derecesi artık tek başına yeterli değil. Mezun olduğunuz alanla ilgili ne yaptığınız önemli. Örneğin, sosyal faaliyetleriniz, kulüp üyelikleriniz ve dernek üyelikleriniz çok önemli" dedi.

İş mülakatına hazırlıklı olun

Kurumsal firmaların personel alırken kendini geliştirmiş ve işletmeye bir şeyler katabilen kişileri işe almak istediğini aktaran Aybey, öğrencilere okudukları bölümle ilgili kendilerine bir kariyer hedefi koymaları gerektiğini söyledi. Aybey, "İş arayan bir kişinin çalışacağı işletmeyi iyi seçmesi gerekir. Öncelikle eğitim faaliyetine önem veren yerlerin tercih edilmesi yerinde olur. Böyle işletmelerde kariyer hedefi daha iyi bir şekilde ilerler. İşletmelerde performans prim sistemi önemli bir yer tutar. Buradaki bir düşüş işten ayrılma gerekçesi olabilir. İşletmeler personel alırken doğru tercih yapmak için çeşitli sınavlar yapmaktadır. Bu sınavlar mesleki bilgi ile ilgili olabileceği gibi davranış testleri de olabilmektedir. Burada amaç işe en uygun kimseyi tespit etmektir" ifadelerine yer verdi.

Oğuzeli MYO Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aslı Özpolat ve Öğr. Gör. Dr. Filiz Çayırağası'nın organize ettiği konferansın sonunda, Oğuzeli MYO Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Mehmet Ali Çoban tarafından Burak Aybey'e plaket verildi.

Öğrencilere Altın Öğütler

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.