• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 11 °C

Öğrencilere Okuma Ve Okur Yazarlık Söyleşisi

Öğrencilere Okuma Ve Okur Yazarlık Söyleşisi
Bartın Anadolu İmam Hatip Lisesi felsefe, edebiyat ve tarih kulüplerinin ortaklaşa düzenlediği "Türk Halk Kültüründe Okuma ve Okuryazarlık" söyleşisinde...

Bartın Anadolu İmam Hatip Lisesi felsefe, edebiyat ve tarih kulüplerinin ortaklaşa düzenlediği "Türk Halk Kültüründe Okuma ve Okuryazarlık" söyleşisinde Bartın Üniversitesi Antropoloji bölümü öğretim üyesi, yazar Yrd. Doç. Dr. Sefer Yetkin Işık öğrencilerle bir araya geldi.

Konferansta yazdığı "İnsan Okudum" kitabında incelediği "Türk halk kültüründe okuma ve okuryazarlık" konusu hakkında bilgi veren Işık, konunun tarihsel/kültürel çerçevede ele alınması gerektiğini belirterek 13. yüzyıl sonrasından başlayarak Anadolu halk kültüründe sözlü ve yazılı kültürün anlamına bakılması gerektiğini söyledi. Sözlü kültür ve yazılı kültür ikiliğinin halk kültüründeki anlamlarını incelediğini belirten Işık, günümüz halk Türkçesinde okuma, yazma ve okuryazarlarla ilişkili sözcük, deyim, hikaye ve benzeri kalıplardaki ideolojik tutumları, okuryazarlığın seçkinci anlamlarına karşı halkın gösterdiği reaksiyonlara örnekler verdi.

Işık, bilgi ve eğitim konularını antropolojik bakışla ele almanın getirebileceği derinlik ve zenginlik konusunda açıklamalarda bulundu. Öğrencilerden gelen soru üzerine Antropoloji bilimini de tanıtan Yrd. Doç. Dr. Sefer Yetkin Işık, yazdığı "İnsan Okudum" kitabını okurlarına imzaladı. Söyleşinin sunuculuğunu yapan Bartın Anadolu İmam Hatip Lisesi Felsefe Kulübü Başkanı Emre Soyal, "Okulumuzun üniversiteden gelen hocalarımızla buluşması bize yeni ve çok güzel deneyimler yaşatıyor. Ufkumuzu açıyor" dedi. Soyal, katılımından dolayı Antropoloji bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Sefer Yetkin Işık'a teşekkür etti.

Öğrencilere Okuma Ve Okur Yazarlık Söyleşisi

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim