Öğrenmekte Yarar var bu yiyecekler kesinlikle yıkanmamalı! Yıkanması gerekenler ise...

Öğrenmekte Yarar var bu yiyecekler kesinlikle yıkanmamalı! Yıkanması gerekenler ise...

Su ile temizlik her gıda maddesi için geçerli değildir. Su ile yıkmaya kaktığınız bazı gıdalardaki bakterileri sadece etrafa saçmaya yarayan bu alışkanlığınızdan kurtulun. Besinlerin hangileri yıkanmalı?

Her bakteriyi suyla lavabodan aşağı yollayamazsınız. Bazı bakteriler sadece ateşte ölebiliyor. Bu nedenle de kimi gıdaları yıkarken aslında etrafınıza bakteri saçmakla kalmıyor, elinize de bunları bulaştırıyorsunuz. Hatta bu bakteriler suda çoğalabileceği için mutfağınızda geniş yer edinerek tehlikeyi doğurabilir.

Mutfakta her ürün yıkanmamalı. Bazı gıda maddeleri ise büyük bir yanılgıya neden olsa bile kesinlikle yıkanmalı. İşte yanlışını bildiğimiz o doğrular...

Et, yumurta ve tavuk...

Bu hayvansal gıdaları yıkıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Yüzeylerinde pek çok bakteri ve virüs barındırabilen bu maddeleri suya tutmak bir işe yaramaz. Sadece etrafınıza bunları saçmış olursunuz. Özellikle sarmonella gibi korkunç bir virüsü barındıran bu maddeleri yıkamayın. Pişirerek zaten virüsleri öldürürsünüz.

Makarnayı da haşladıktan sonra suya tutmak çok yanlıştır. Bu hareketle içerisindeki nişastayı lavabodan aşağı yollarsınız. Ayrıca mantarı yıkamak da elastikliğini kaybetmesine yol açacağı için yanlış olacaktır. Bunun yerine limonlu suya havlu batırıp mantarları silebilirsiniz.

Yıkamanız gerekiyor ama büyük ihtimalle farkında değilsiniz...

Bazı gıdalar da sanılanın aksine kesinlikle yıkanmalıdırlar. Mesela bunlardan ilki konserve ürünler... Konservelenen gıdalar kapalı kutularda olduğu için ilk bakışta bir güven sağlayabilir ancak bu gıdaların kapatılış sürecine tanık oldunuz mu? İşte bu yüzden mutlaka süzgeç altında suya tutun.  Hatta sirkeli suya da yaptırabilirsiniz.

Diğer bir gıda ise şok olacaksınız ancak kuru yemişler. Kuru yemişlerde de maalesef bakteri ve toz birikebiliyor. Hatta sürekli açıkta kalan kuruyemişçilerden alınanları mutlaka yıkayın. Kuruması için sıcak bir yere de koyabilirsiniz. Kuru meyveleri de aynı şekilde mutlaka yıkayın çünkü üretim sürecini görmüyoruz.

İlgili Haberler