Öksürük Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Genellikle Öksürük otu Ağız boşluğunda, nezle ve gripten meydana gelen boğaz ve üst solunum yolları rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Peki başka kullanım alanları nelerdir? Öğrendiğinizde şaşıracağınız detaylar var

Öksürük Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 08 Aralık 2020 10:00

Öksürük Otu Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

Toplama Zamanı: Çiçeklenme devresinde ve daha sonra genç yaprakları toplanır.

Bitkinin İçeriği:

Yapraklarda, biraz da meyve ve çiçeklerinde bol miktarda sümüksü kaygan madde bulunur. Bunun içerisinde suda eriyebilir galaktoz ve pentoz bulunur. Yapraklarda tanen benzeri maddeler, gallusasid, acılık veren maddeler, ’ye varan inülin bulunur. Külü içerisinde yüksek miktarda potasyum nitrat, çinko içeren topraklarda çinko (kök külünde %3) bulunur. Ayrıca yapraklarda saponin, sitosterin, shyuxsterin, çiçeklerde bol miktarda ksantofil renk maddesi, biraz tanen benzeri maddeler ve çok az eterik yağ bulunur. Müsilaj, acı maddeler, tanen, tussilagin, senocionin, senkirkin alkoloidleri, arnidentiol, isoarnidendiol, organik asitler, inulin, şekerler ve phytosterol denilen maddeler de bulunmaktadır.

Kullanılma Şekilleri ve Faydaları:

Ağız boşluğunda, nezle ve gripten meydana gelen boğaz ve üst solunum yolları rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Eskiden öksürük ilacı olarak kullanılmaktaydı. Öksürük kesici ve solunum organlarında yumuşatıcı etkiye sahiptir. 

A. Çay Olarak

1 çay kaşığı çiçek, yaprak veya karışıma 1 su bardağı (250 ml) kaynar su dökülür. Demledikten kısa bir süre sonra içilir.

Malzemeler: 8 çay kaşığı bitki çiçeği, 1 litre sıcak su, 4 tatlı kaşığı bal.

Hazırlanışı: Kaynar suya öksürük otu çiçekleri atılarak demlenmesi için bir kaç dakika beklenir ve süzülür. İçerisine bal karıştırılır ve servis yapılır.

B. Buğu Olarak

1 litre sıcak suya 1 yemek kaşığı bitki konur ve baş örtülerek buharı tenefüs edilir. Böylece, solunum yolları açılır ve rahat nefes alma olanağı sağlam.

C. Ayak Banyosu

1 avuç dolusu yaprak veya çiçek 2 litre suya konur ve kısa bir demlenmeden sonra, ayaklar bu suyun içinde 20 dakika kadar tutulur.

D. Yiyecek Olarak

Kabalak dolması:

Malzemeler: 500 gr iri yapraklı öksürük otu, 250 gr dolma içi (kırık pirinç), 150 gr kıyma, 2 adet orta boy soğan, 3 çorba kaşığı domates salçası, yeterince dereotu ve maydanoz, yeterince tuz ve baharat.

Hazırlanışı: Daima içi ılık suyla hafif ıslatılır ve suyunu biraz çektikten sonra süzülür. Üzerine ince ince domates, soğan, maydanoz, dereotu doğranır ve kıyma ilave edilir.

Daha sonra 2 kaşık domates salçası, tuz ve baharat eklenerek karışım hazırlanır. Önceden haşlanmış olan öksürük otu yaprakları içerisine hazırlanan karışım yeterince konularak sarılır ve tencereye sıralar halinde dizilir, normal ateşte pişinceye kadar tutulur.

Ayrıca az bir yağda bir kaşık salça karıştırılır ve sos olarak yemeğin üzerine dökülür. 10 dakika kadar kısık ateşte pişirmeniz yeterli olacaktır.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!