Olimpiyatlardan cezaevine

Olimpiyatlardan cezaevine

Berlin’de düzenlenen atletizm yarışlarında uzun atlamadaki derecesiyle başarıya imza atan engelli eski milli sporcu Yasemin Çiloğlu, ödeyemediği cep telefonu borcu yüzünden cezaevine girdi.

Özel Spor Atletizm Milli Takımı’nda yer alan ve 2012 yılında Berlin’de düzenlenen atletizm yarışlarında 4.53’lük atlamadaki derecesiyle Londra Olimpiyatlarına katılmaya hak kazanan Denizlili 22 yaşındaki engelli sporcu Yasemin Çiloğlu, aradan geçen yıllar içerisinde, kendisine maddi ve manevi anlamda sahip çıkılmadığını düşünerek, çok sevdiği sporu bırakmak zorunda kaldı.

Ailesiyle birlikte Çaybaşı Mahallesi’nde yaşayan ve bir işyerinde çalışarak geçimini sağlayan Çiloğlu, Denizli’de elden taksitle satış yapan bir mağazadan cep telefonu aldı. Aldığı cep telefonun taksitlerini ödemekte güçlü geçen genç kız, aynı mağazadan bir telefon daha aldı. Borcu bu dönemde yükselen ve ödeyemeyen genç kız, firmanın şikayeti üzerine gözaltına alındı. Borcunu ödeyemediği için tutuklanan Yasemin Çiloğlu, Bozkurt Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi. Yaşanan olayların ardından büyük üzüntü yaşayan genç kızın babası Süleyman Çiloğlu ile annesi Sabiha Çiloğlu, 5 bin 265 TL tutan borcu ödemek için harekete geçti.


Kızlarını cezaevinden çıkartmak için borç sebebiyle üzerine icra konulan arabasını yarı fiyatına satan baba Süleyman Çiloğlu, “Kızım Almanya Berlin’de birinci oldu geldi. Zihinsel engelli olmasına rağmen senet imzalatılarak telefon aldı. Zihinsel engelli olmasına aldırmadan tutuklama kararı çıkartılarak cezaevine götürdüler. Kızımı çıkartmak için aracımı yarı fiyatına satmak zorunda kaldım. Arabanın satışından elde ettiğim parayı yatırarak kızımı cezaevinden çıkaracağım” dedi.


Kızının cezaevine girmesinden dolayı büyük üzüntü yaşayan bedensel engelli anne Sabiha Çiloğlu da zihinsel engelli kızına iki telefon birden satılmasının düşündürücü olduğunu belirterek, yetkilileri göreve çağırdı. 
EMRAH VAROL - İHA