• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 0 °C
  • İzmir 11 °C

On kişiden az çalışanı bulunan iş yerlerine uyarı

On kişiden az çalışanı bulunan iş yerlerine uyarı
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı İsmail Turan, Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren, “İşyerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin” yönetmelikle ilgili açıkla

KONYA (İHA) - 
İlgili yönetmelikle 10 kişiden az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin işveren tarafından yürütülebilmesine ilişkin usul ve esasların düzenlendiğini belirten Başkan Turan, “10 kişiden az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerindeki işverenler iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri eğitimini alarak kendi işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilecektir.

Örneğin ondan az çalışanı bulunan muhasebe ve hukuk büroları, küçük esnaf diye adlandırılan bakkal, manav, terzi gibi iş yerleri bu eğitimi alarak iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma maliyetinden kurtulacaklar. Eğitimler için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında 9 Ekim 2015 tarihinde iş birliği protokolü imzalanmıştır. Bu doğrultuda eğitimler Anadolu Üniversitesi tarafından internet üzerinden verilecektir” dedi.

KAYITLAR 15 OCAK'TA SONA ERECEK
Eğitim kayıtlarının Anadolu Üniversitesi e-sertifika portalı üzerinden yapılacağını belirten Başkan İsmail Turan, “Konuyla ilgili işverenlerimiz eğitim kayıtlarını 15 Ocak 2016 tarihine kadar yapmaları gerekiyor. Kayıtlar Anadolu Üniversitesi e-sertifika portalı üzerinden yapılacaktır. İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde az tehlikeli olarak belirtilen tüm işyerlerinde belirtilen belgenin alınması halinde işverenler üzerindeki hizmet alma zorunluluğu kalkmış olacak ve iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimliği istihdamı için ortaya çıkma ihtimali olan maliyet ortadan kalkacaktır. Bu sebeple ondan az çalışanı olan işverenler biran önce Anadolu Üniversitesi e-sertifika portalına eğitim kayıtlarını 250 TL karşılığında yaparak eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir” şeklinde görüş belirtti.

"YENİ YIL SAĞLIK VE HUZUR GETİRSİN"
“Ülkemiz ve mesleğimiz için önemli gelişmelerin yaşandığı bir yılı daha geride bırakıyor, umutla yeni bir yıla giriyoruz” diyen Turan, “Her yıl olduğu gibi 2016 yılında da odamız ve mesleğimiz adına ne yapılması gerekiyorsa başarıyla gerçekleştireceğiz. İlk günkü gibi bütün başarılı faaliyetlere imza atacak gücümüz ve inancımız eksilmeden devam ediyor. Amacımız mesleğimizi ve meslektaşlarımızı en iyi standartlara taşımaktır. Yeni yılda da hizmetlerimiz de, var olan başarı çıtasını daha da geliştireceğiz. Bu duygularla yeni yılın Ülkemize, mesleğimize, meslektaşlarıma ve tüm hemşerilerime sağlık, başarı ve mutluluk getirmesini Cenab-ı Allah'tan diliyorum” dedi.

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim