Organik Pekmezin Sırrı Bu Toprakta. Her yerden talep yağıyor

Soğuk havalarda vücudun direnci için tüketilen, kahvaltıların vazgeçilmezi pekmez lezzetini beyaz topraktan alıyor

Organik Pekmezin Sırrı Bu Toprakta. Her yerden talep yağıyor
Yayınlanma Tarihi : 30 Kasım 2020 01:02

Kastamonu’da mağaralardan çıkarılan beyaz toprak için üreticiler her gün üç kilometre yürüyor.

Editör : Elif Nur Koçbıyık

Kış aylarında bolca tüketilen pekmezin lezzetli tadı beyaz topraktan geliyor. Kastamonu’nun Hanönü ilçesinde bulunan mağaralardan çıkarılan beyaz toprak, hem pekmezin acı tadını alıyor hem de raf ömrünü uzatıyor. Organik pekmez üreticileri, organik pekmez yapımının çokça emek isteyen bir iş olduğuna dikkat çekiyor.

Her gün eşeklerle üç kilometre yol gidiyorlar

Üreticiler, Hanönü ilçesinden 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kayabaşı köyündeki mağaradan beyaz toprak almak amacıyla yaklaşık üç kilometre orman yolu kat ediyorlar. Mağaralardan kazma ve kürek yardımıyla beyaz torağı çuvallara aktaran köylüler çuvalları eşeklere yükleyip yerleşim bölgelerine dönüyorlar. Temizlemek amacıyla elekten geçirilen beyaz toprak, pazarda kilosu 10 liradan alıcısıyla buluşuyor. Üreticiler, Amasya, Sinop, Samsun gibi şehirler başta gelmek üzere Türkiye’nin pek çok şehrine kargo aracılığı ile beyaz toprak gönderiyor.

“15 yıldır bu meslekle ailemizi geçindiriyoruz”

Yaklaşık on beş senedir bu mesleği yapan Şükrü Arslan, eski zamanlardan beri bölgeden “pekmez toprağı” denen beyaz toprağın çıkarıldığını ve artık bölgenin mağara şeklini aldığını kaydetti. Oğluyla birlikte mağaralara gidip eşeğe yükledikleri beyaz toprağı yerleşim yerine götürdüklerini, burada elekten geçirdikten sonra pazarda satışa çıkardıklarını söyledi. “Bu şekilde 3-5 kuruş kazanma amacıyla ekmek parası için biz bu işi yapıyoruz” diyen Arslan, toprağı sadece pazarda satmadıklarını, kargo aracılığı ile farklı illere de göndererek mesleğini icra ettiğini ifade etti.

Şükrü Arslan’ın oğlu Musa Arslan da beyaz toprak çıkarmak için çıktıkları zahmetli yolculuğu şu şekilde aktarıyor; “Önce eşeği traktörle köyün yakınına kadar götürüyoruz. Buradan yaklaşık 2 kilometreden fazla yol yürüyorum. Sonra mağaradan pekmez toprağını çıkartıyoruz. Bu çıkardığımız toprak pekmez yapımında kullanılıyor.”

Organik pekmezin lezzeti zahmetinde

Şükrü Arslan, yıllardır kazdığı beyaz toprağın pekmeze asıl lezzetini veren etmen olduğunun altını çizdi. Arslan, pekmez yapımı için genellikle kadınların evlerinin önünde kazanlarda armut, üzüm ve elma pekmezi kaynattıklarını söyledi. Kaynatılan pekmezin acısını alması için beyaz toprağın eklendiği ve ardından süzüldüğünü kaydeden Arslan “Bu toprak suyun içerisinde 24 saat civarında duruyor. Pekmez toprağı tam dibine oturduğu zaman tekrar suyunu alıp kaynatıyorlar ve pekmez oluyor. Bu sayede pekmezin acısı da gidiyor.” şeklinde konuştu.

Beyaz toprağın diğer illere teslimatı için aracılık yapan esnaf Hasan Yılmaz da, topraksız yapılan organik  pekmezin raf ömrünün bir veya iki ay olduğunu belirtiyor. Yılmaz; beyaz toprakla yapılan pekmezin iki ve üç yıl arasında kaliteli bir şekilde dayandığına dikkat çekiyor.

Ulusalpost.com Aktif link verilmeden bu siteden alıntı yapılamaz...

ULUSALPOST

Fotoğraf: İHA